Co jedli Etruskové?
Značná část starobylého etruského přístavu Pyrgi leží pod mořskou hladinou. Pozůstatky skryté v zatopené studni poskytují svědectví o stravě Etrusků.
Apeninský poloostrov je v souvislosti se starověkem většinou spojován s Římany a jejich kulturou, málokdo však vzpomene na původ římské říše a národ, který obýval střední a severní Itálii před nimi. Přesněji řečeno na národ, který stál i při vzniku římského městského státu a z nějž se rekrutovala dynastie římských králů. Etruskové jsou etnikum, které je ve středoškolských učebnicích dějepisu zmiňováno jen okrajově, přesto si jejich kultura zaslouží více pozornosti. Ačkoliv existuje několik teorií o jejich původu, s jistotou víme, že obývali Apeninský poloostrov od Bologně po Řím přibližně od 8. století př. Kr. a během 4. století př. Kr. postupně, většinou nedobrovolně splynuli s římskou říší. Jejich jazyk byl dlouhou dobu nerozluštěn, v posledním desetiletí však klasická filologie v částečném rozluštění jejich jazyka výrazně pokročila.
Nerostné bohatství, výtečné klimatické podmínky, dobrá půda a geografická poloha přispěly k blahobytu, který panoval v mnoha etruských městských státech. Etruskové těžili a zpracovávali železo, měď a cín, se kterými obchodovali. Byli skvělými námořníky, kteří konkurovali Řekům. Obživu si sháněli jak na moři rybařením, tak díky vyspělému zemědělství. V rámci úprav zemědělských ploch byli schopni vybudovat i síť odvodňovacích kanálů, s jejichž pomocí odvodnili bažinaté oblasti podél pobřeží.