Skladování ovoce
| 14. 7. 2016Skladovatelnost ovoce závisí na mnoha faktorech a moderní způsoby skladování ovoce jsou technologicky náročným procesem, který klade vysoké nároky na zařízení i obsluhu. Ve skladech ovoce se reguluje nejen teplota a vlhkost, ale i složení atmosféry včetně obsahu rostlinného hormonu etylenu.
Ovoce bylo odjakživa nedílnou složkou jídelníčku lidí. Jak je ale uchovat na nepříznivé období roku, jak překlenout sezonnost jeho produkce? To předně závisí na tom, o jaký druh ovoce jde. Je pochopitelné, že některé ovocné druhy dlouhodobě skladovat nelze a nikdy asi nepůjde, např. jahody, borůvky apod. Takovéto ovoce je třeba konzervovat, a to v dobách dávno minulých nebylo nikterak snadné. Vždyť objev, že jsou to mikroorganismy, kdo potraviny kazí, je v dějinách lidstva „horká novinka“.
Ale i bez této znalosti naši předci empiricky nalezli mnohé konzervační postupy, jako je sušení, proslazování aj. Jiné ovocné druhy určité předpoklady pro dlouhodobější skladování mají, v našich podmínkách např. jablka nebo hrušky. Tyto druhy byly tradičně skladovány v chladných a vlhkých místech, jako jsou sklepy, komory apod. Než si povíme něco o moderních způsobech skladování ovoce, budeme si muset udělat malou exkurzi do fyziologie plodů.