Témata měsíce

Růst
Počet článků tématu: 7
Jakými zákonitostmi se řídí růst rostlin, savců, primátů, člověka? Je nedokončený růst opravdu nedokončený? A je možný trvalý ekonomický růst? Musí ekonomiky růst?

Propojený svět
Počet článků tématu: 6
Světem v míře nebývalé putují suroviny, zboží i informace (na obrázku lodní doprava). Svou činností ovlivňujeme dění na jiných světadílech a zrovna tak jsme pod vlivem tamních událostí. Jakékoli větší narušení globálních vztahů může způsobit ekonomické, sociální, bezpečnostní nebo environmentální otřesy napříč planetou.

DNA jako důkaz
Počet článků tématu: 6
Schopnost izolovat z desetitisíce let starých (nebo i starších) vzorků fragmenty DNA a číst jejich sekvence přinesla nový pohled na evoluci člověka i na složení pravěkých ekosystémů. Na snímku je 36 000 let stará lebka muže z naleziště Kostenki na břehu Donu (Voroněžská oblast, Rusko). Jeho DNA ukázala jeho větší příbuznost s dnešními Evropany než s obyvateli Asie.

Vodík
Počet článků tématu: 7
Vodík tvoří téměř tři čtvrtiny viditelné hmoty ve vesmíru (a 14 stran tohoto vydání). Má tolik podob a rolí, tak bohatou historii a tak perspektivní budoucnost, že nemáme ambice zde vodíkové téma beze zbytku vyčerpat. Věnujeme se mu průběžně, další články připravujeme.

Cytoskelet
Počet článků tématu: 3
I buňky potřebují kostru (na snímku myších astrocytů červeně svítí aktinová vlákna). Cytoskelet ale neslouží pouze jako mechanická podpora zajišťující buňce tvar a stabilitu. Podílí se i na buněčném dělení a pohybu, stejně jako na transportu látek a organel uvnitř buňky. Nejedná se o statické „lešení“, ale o překvapivě dynamický systém, který interaguje s dalšími částmi buňky a podle potřeby rychle mění své uspořádání.

Spánek
Počet článků tématu: 5
Kdy a za jakým účelem se vyvinul spánek? Jaká je přirozená potřeba spánku u člověka? Proč a jak náš spánek ovlivňuje světlo a tma, den a noc? Jak souvisí spánek s ukládáním informací? Jak ovlivňuje mikrobiota náš spánek a spánek mikrobiotu? Máte noční můry po prodělání covidu-19?

Evropa
Počet článků tématu: 4
Sluneční kotouč, prastarý symbol spojující pravěké komunity napříč Evropou (viz obálku tohoto čísla Vesmíru) se v podobě žlutého kruhu dostal i na vlajku, kterou v roce 1922 Richard Mikuláš hrabě Coudenhove-Kalergi navrhl pro hnutí Panevropské unie, usilující o sjednocení celé Evropy. Kotouč doplňuje červený křesťanský kříž a později přibyl i hvězdný kruh známý z vlajky Evropské unie.

Rovnováha
Počet článků tématu: 6
Rovnováha žádoucí. Jak vzniká rovnováha v přírodním prostředí a jak ji narušujeme. Jak nastolit energetickou rovnováhu v organismu. Jak je důležitá rovnováha pro ekonomii a co způsobuje poruchy rovnováhy při chůzi.

200 let G. J. Mendela
Počet článků tématu: 4
Od narození Gregora Johanna Mendela letos uplyne 200 let, od formulování jeho zákonů dědičnosti 157 let a od jejich znovuobjevení 122 let. Na cestě k rozpletení složitých interakcí mezi geny a prostředím jsme od té doby došli daleko, k cíli se však zdaleka neblížíme.

3D tisk
Počet článků tématu: 4
Jsou individualizované, vysoce přesné, s vlastnostmi, které nelze získat klasickými výrobními postupy. Výrobky, vytvořené 3D tiskem přinášejí naději pro koncept průmyslové revoluce 4.0.
Sledujte nás na sociálních sítích