Témata měsíce
Expedice
Počet článků tématu: 7
Kam až se do stala lidská noha? A kdy? Expedice jezuitů na americký kontinent, výpravy za poznáním a osídlením Papuy Nové Guiney, výzkum prehistorické Afriky a jejího osídlení mimo vodní toky, průzkum pralesů Venezuely a nalézání průběhu řek i dosud nepoznaných organismů, objevy neznámých sloučenin, které dnes léčí miliony lidí – to jsou příklady výprav do neznáma, které přibližujeme v následujících článcích.
Strach
Počet článků tématu: 5
Strach je jednou z nejsilnějších emocí. Jeho každodenní přítomnost si mnohdy neuvědomujeme, přesto ovlivňuje naše životy v přítomnosti i budoucnosti; filmové společnosti už na naší potřebě strach prožívat v bezpečné vzdálenosti vydělaly stovky miliard dolarů, politikové se jím nechali vynést k moci, pojišťovací společnosti jsou jím přímo živy. Náš svět je prodchnut kulturou strachu a husí kůže není vždy tím, co tento fenomén prozrazuje.
Konzervace
Počet článků tématu: 5
Konzervy všeho druhu lidem
pomáhaly přežít zlé časy,
mořeplavcům podnikat cesty do neznáma, vojevůdcům vyhrávat
války… Dodnes umožňují efektivní
zpracování zemědělských produktů
a neocenitelné jsou při zvládání
přírodních katastrof. Ale nejen
potraviny je třeba uchránit před
zkázou. Konzervační nástroje
potřebujeme i pro historické
památky a přírodní bohatství.
Chiralita
Počet článků tématu: 5
Pokud objekt nelze žádnou kombinací rotace a translace ztotožnit s jeho zrcadlovým obrazem říkáme, že je chirální. V češtině mluvíme o pravotočivosti či levotočivosti objektu. Ve světě elementárních částic je definice chirality složitější. Chiralita souvisí s asymetrií objektu a má zajímavé důsledky. Listy jilmu vazu na obrázku symetrii nevykazují.
Čich
Počet článků tématu: 9
Člověk má necelých 400 typů čichových receptorů, pes přes 1100. V jejich celkovém počtu na čichové sliznici nás překonávají ještě výrazněji. Svět vnímají jinak než my.
Éčka
Počet článků tématu: 7
Kde se vzala éčka? Do potravin se přidávají už od pradávna a důvody jsou stále stejné: uchovat jídlo déle, ochránit je před zkažením, vylepšit chuť. Přesto, že jejich pověst není nejlepší, najdou se mezi nimi i látky přírodní – například agar z řas nebo některá barviva.
Čas
Počet článků tématu: 12
Kyvadlové hodiny s kalendářem a astronomickými číselníky mohou pocházet od Václava Kottinga, hodináře ze Znojma a jeho pomocníků Josefa a Jana Kottinga z Prahy, kteří takové hodiny konstruovali v letech 1832–1874. Mechanický systém přesných hodin Sigmunda Rieflera (1894) překonala r. 1921 elektronická soustava malých kyvadel Williama Hamiltona Shortta, což byl nejpřesnější chronometr před objevem elektronických krystalových hodin.
Obaly
Počet článků tématu: 5
Recyklace plastových obalů a plastů obecně je poměrně komplikovaná disciplína. Nakládání s odpadními obaly je jednou z nejnaléhavějších ekologických výzev současnosti. Jak zabalit léčivou látku, aby se dostala neporušená na místo účelu? V současné době se intenzivně zkoumá využití lipidových obalů. Jak opravit popálenou kůži? Vzniklo nové odvětví tkáňového inženýrství – výroba umělé kůže.
Elektromobilita
Počet článků tématu: 5
Sportovní elektromobil Tesla Roadster s dojezdem 350 km odstartoval v roce 2008 novou éru elektromobility. Na scénu vstoupil nový dravý hráč, kterého konkurence nemohla ignorovat. Vývoj elektromobility ovlivňuje i nástup čínských automobilek a veřejná podpora motivovaná snahou zbavit se v dopravě závislosti na fosilních palivech.
Faleš
Počet článků tématu: 6
Klam, podvod, šalba, přetvářka, to vše jsou synonyma pro výraz faleš. Schopnost volit cestu bez použití těchto vzorců chování vnímáme jako společensky žádoucí a osoby, které tak nejednají, trestáme. Jak se ale chovat k umělým inteligencím, které jsou, jak se ukazuje, rovněž schopny lhát? Máme je učit morálce, anebo je vhodnější začít se k jimi generovanému obsahu chovat jako by šlo o divadelní představení Shakespearova Hamleta?