Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2

Témata měsíce

Expedice

Expedice

Počet článků tématu: 7

Kam až se do stala lidská noha? A kdy? Expedice jezuitů na americký kontinent, výpravy za poznáním a osídlením Papuy Nové Guiney, výzkum prehistorické Afriky a jejího osídlení mimo vodní toky, průzkum pralesů Venezuely a nalézání průběhu řek i dosud nepoznaných organismů, objevy neznámých sloučenin, které dnes léčí miliony lidí – to jsou příklady výprav do neznáma, které přibližujeme v následujících článcích.

zobrazit články k tématu →

Strach

Strach

Počet článků tématu: 5

Strach je jednou z nejsilnějších emocí. Jeho každodenní přítomnost si mnohdy neuvědomujeme, přesto ovlivňuje naše životy v přítomnosti i budoucnosti; filmové společnosti už na naší potřebě strach prožívat v bezpečné vzdálenosti vydělaly stovky miliard dolarů, politikové se jím nechali vynést k moci, pojišťovací společnosti jsou jím přímo živy. Náš svět je prodchnut kulturou strachu a husí kůže není vždy tím, co tento fenomén prozrazuje.

zobrazit články k tématu →

Konzervace

Konzervace

Počet článků tématu: 5

Konzervy všeho druhu lidem
pomáhaly přežít zlé časy,
mořeplavcům podnikat cesty do neznáma, vojevůdcům vyhrávat
války… Dodnes umožňují efektivní
zpracování zemědělských produktů
a neocenitelné jsou při zvládání
přírodních katastrof. Ale nejen
potraviny je třeba uchránit před
zkázou. Konzervační nástroje
potřebujeme i pro historické
památky a přírodní bohatství.

zobrazit články k tématu →

Chiralita

Chiralita

Počet článků tématu: 5

Pokud objekt nelze žádnou kombinací rotace a translace ztotožnit s jeho zrcadlovým obrazem říkáme, že je chirální. V češtině mluvíme o pravotočivosti či levotočivosti objektu. Ve světě elementárních částic je definice chirality složitější. Chiralita souvisí s asymetrií objektu a má zajímavé důsledky. Listy jilmu vazu na obrázku symetrii nevykazují.

zobrazit články k tématu →

Čich

Čich

Počet článků tématu: 9

Člověk má necelých 400 typů čichových receptorů, pes přes 1100. V jejich celkovém počtu na čichové sliznici nás překonávají ještě výrazněji. Svět vnímají jinak než my.

zobrazit články k tématu →

Éčka

Éčka

Počet článků tématu: 7

Kde se vzala éčka? Do potravin se přidávají už od pradávna a důvody jsou stále stejné: uchovat jídlo déle, ochránit je před zkažením, vylepšit chuť. Přesto, že jejich pověst není nejlepší, najdou se mezi nimi i látky přírodní – například agar z řas nebo některá barviva.

zobrazit články k tématu →

Čas

Čas

Počet článků tématu: 12

Kyvadlové hodiny s kalendářem a astronomickými číselníky mohou pocházet od Václava Kottinga, hodináře ze Znojma a jeho pomocníků Josefa a Jana Kottinga z Prahy, kteří takové hodiny konstruovali v letech 1832–1874. Mechanický systém přesných hodin Sigmunda Rieflera (1894) překonala r. 1921 elektronická soustava malých kyvadel Williama Hamiltona Shortta, což byl nejpřesnější chronometr před objevem elektronických krystalových hodin.

zobrazit články k tématu →

Obaly

Obaly

Počet článků tématu: 5

Recyklace plastových obalů a plastů obecně je poměrně komplikovaná disciplína. Nakládání s odpadními obaly je jednou z nejnaléhavějších ekologických výzev současnosti. Jak zabalit léčivou látku, aby se dostala neporušená na místo účelu? V současné době se intenzivně zkoumá využití lipidových obalů. Jak opravit popálenou kůži? Vzniklo nové odvětví tkáňového inženýrství – výroba umělé kůže.

zobrazit články k tématu →

Elektromobilita

Elektromobilita

Počet článků tématu: 5

Sportovní elektromobil Tesla Roadster s dojezdem 350 km odstartoval v roce 2008 novou éru elektromobility. Na scénu vstoupil nový dravý hráč, kterého konkurence nemohla ignorovat. Vývoj elektromobility ovlivňuje i nástup čínských automobilek a veřejná podpora motivovaná snahou zbavit se v dopravě závislosti na fosilních palivech.

zobrazit články k tématu →

Faleš

Faleš

Počet článků tématu: 6

Klam, podvod, šalba, přetvářka, to vše jsou synonyma pro výraz faleš. Schopnost volit cestu bez použití těchto vzorců chování vnímáme jako společensky žádoucí a osoby, které tak nejednají, trestáme. Jak se ale chovat k umělým inteligencím, které jsou, jak se ukazuje, rovněž schopny lhát? Máme je učit morálce, anebo je vhodnější začít se k jimi generovanému obsahu chovat jako by šlo o divadelní představení Shakespearova Hamleta?

zobrazit články k tématu →