Peptidy – naděje pro léčbu obezity
| 8. 9. 2016Zázračná pilulka proti obezitě neexistuje a jen tak se neobjeví. Naději, že najdeme účinné léky, dnes představují peptidové hormony, regulující příjem potravy. A hlavně jejich syntetické analogy, které vyvíjíme i v našem ústavu.
Po celá tisíciletí jsme byli vystaveni častěji nedostatku než nadbytku potravy, takže je náš organismus nastaven spíš na uchovávání energie. V posledním století ale již prakticky všechny vrstvy obyvatelstva vyspělých zemí „trpí“ nadbytkem jídla a nedostatkem pohybu. Přejídání a rostoucí nadváha včetně obezity už se však objevují i v rozvojových zemích.
I v tomto „obezogenním“ prostředí zůstává řada lidí štíhlých, ale není snadné říci, díky čemu. Dědičnost hraje velkou roli – my všichni jsme potomci těch, kteří zažívali hladomory, a tendence k obezitě se při současném stylu života projevují výrazně, ale u různých lidí v různé míře. V organismu působí řada hormonů, které regulují příjem potravy, pocit hladu a sytosti, ukládání tuků a další metabolické pochody. Například u žen je tato hormonální regulace velmi markantní v období přechodu, kdy klesá hladina estrogenu, podílejícího se na regulaci příjmu potravy, takže ženy přibývají na hmotnosti.