I pes zažívá stres
| 1. 2. 2021Stres je známý pojem, se kterým se každý dospělý člověk už setkal. Slovo se často vyskytuje v běžných hovorech, žijeme v hektické době, a kdo neprožívá „stres“, jako by nebyl. Ale víme vlastně, co je to stres a jak ho definovat? Obecně lze říci, že stres je fyziologická odpověď organismu na zátěžové situace. Přestože se jedná o reakci nezbytnou pro přežití organismu, vnímáme stres spíše jako něco negativního, co ohrožuje naše zdraví a celkový pocit pohody.
Vnímání strachu je přirozeným projevem nás všech, je součástí našich životů a chrání nás před situacemi, které mohou být ohrožující. Organismus na stresovou situaci odpovídá jednak fyziologicky, jednak behaviorálně. Následně zapříčiní negativní emoce, kterou prožíváme, že se podobné situaci příště raději vyhneme. Člověk ale nemůže podle sebe soudit zvířata, reakce na stres a jeho prožívání se může u zvířat lišit na mnoha úrovních. Způsobují to jak mezidruhové, tak individuální rozdíly. Abychom u zvířat rozpoznali, jak prožívají určité situace nebo manipulace, musíme něco vědět o jejich přirozených potřebách a nárocích a znát jejich chování při prožívání různých stresových situací. Poté takové signály dokážeme interpretovat a stresové situace řešit.
„Člověk ale nemůže podle sebe soudit zvířata, reakce na stres a jeho prožívání se může u zvířat lišit na mnoha úrovních.“
Jak a podle čeho tedy zjistíme, že zvíře prožívá stres? Při této otázce se jistě mnohým vybaví extrémní stresové situace, ke kterým dochází v chovech hospodářských zvířat, například během transportu nebo na jatkách, v podmínkách intenzivních chovů, kde jsou zvířata často držena v malých klecích nebo natěsnána na malém prostoru. To jsou témata, kterým je věnována celosvětová pozornost. Mnohem méně se ovšem toto téma řeší u zvířat, které chováme takzvaně pro radost neboli u zvířat v tzv. hobby chovech.