Média a stres
Nevzpomínám si, že by kdy bylo ve společnosti tak často skloňováno slovo „stres“ jako v loňském roce. Jsme neustále obklopeni jeho zmiňováním a anticipacemi toho, jak může ovlivnit naše somatické i duševní zdraví v následujících letech.
Existuje řada definic stresu, které se liší především v míře jeho biologické a psychogenní povahy. Akademická obec v zásadě přijímá definici vypracovanou Hansem Selyem: „Stres je soubor reakcí organismu na vnitřní nebo zevní změny narušující normální chod funkcí organismu, například psychosomatické funkce, nebo dokonce ohrožující jeho existenci.“ Pokud bychom to zestručnili a učinili srozumitelnějším, můžeme bez potíží pracovat nadále s tím, že stres je univerzální reakcí živého organismu na ohrožení.
Obraz ohrožení a média
V prosinci 2019 vědci identifikovali nový koronavirus (SARS-CoV-2), který z čínského Wu-chanu se začal lavinovitě šířit do celého světa. S přibýváním případů onemocnění se začala objevovat první úmrtí, jejichž počet denně rostl. Dne 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace označila vypuknutí epidemie za „mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu“. Vědci rychle začali pracovat na objasnění charakteristik viru, včetně přenosnosti, úmrtnosti a původu. Paralelně s tím se politici a odborníci v oblasti veřejného zdraví pustili do sdělování důležitých informací veřejnosti, aby jednotlivci mohli přijmout nezbytná a vhodná preventivní opatření a vlády mohly plánovat a odpovídajícím způsobem reagovat.
Zatímco novináři a odborníci na zdraví, epidemiologii, virologii apod. pracovali na předávání důležitých informací o hodnocení rizik a na doporučení, paradoxně se objevila související hrozba: psychická tíseň vyplývající z opakovaného vystavení mediálnímu obrazu krize. To ovlivňuje nejen bezprostřední strádání populace, která sama bojuje se zdravotním, sociálním a ekonomickým ohrožením, ale má také dlouhodobé dopady na fyzické a duševní zdraví.
„Úzkostní lidé pak více sledují média ve snaze získat celkový obraz hrozby, avšak docílí jen nárůstu stresu.“
Mezinárodní klasifikace nemocí ve své 10. verzi používá pro skupinu potíží způsobenou stresem název „Reakce na těžký stres a poruchy přizpůsobení“. Na rozdíl od jiných psychických onemocnění lze tyto potíže vnímat jako následek „jednoho nebo druhého ze dvou příčinných vlivů‚ a to výjimečně zatěžující životní události vyvolávající akutní reakci na stres‚ nebo významné životní změny vedoucí k trvale nepříznivým okolnostem‚ které vedou k poruše adjustace“.1)