Fotosyntetizující živočichové
| 7. 4. 2016Někteří živočichové ve svých tělech hostí autotrofní organismy, jiní jim kradou plastidy nebo si od nich půjčují příslušné geny. Zašel některý živočich ještě dál? A jak do tohoto tématu mohou promluvit biotechnologové?
Fotosyntéza je skvělá strategie pro získávání energie, je-li k disposici dostatek světla. Není překvapivé, že se během evoluce různé mechanismy zachycení a zpracování energie fotonů vyvinuly opakovaně a nezávisle na sobě. Fotosyntéza navíc umožňuje jeden ze dvou typů autotrofie, kdy je organismus nezávislý na organických sloučeninách, neboť si je dokáže sám vyrobit (druhým typem je chemolitotrofie, využívající energii anorganických sloučenin).
Za mimořádných podmínek dostatku organických sloučenin (např. u parazitických rostlin nebo řas) může původně fotosyntetizující organismus tuto schopnost ztratit. Je ale možné, aby skupina heterotrofních organismů naopak získala schopnost fotosyntetizovat? U jednobuněčných organismů to není nic vzácného. Některé tuto schopnost získaly v dávné minulosti pohlcením fotosyntetizujícího prokaryotního organismu (primární endosymbióza, díky níž „zezelenali“ i dávní jednobuněční předci vyšších rostlin), další heterotrofové pohltili takto vzniklého eukaryotního autotrofa (sekundární a terciární endosymbióza, které daly vzniknout například rozsivkám nebo obrněnkám).
Je to však možné u složitých mnohobuněčných heterotrofů, jakými jsou živočichové? A jak by takoví fotosyntetizující živočichové mohli vypadat?