Meč do brady, šíp do hlavy
| 11. 6. 2014V palisádě zadrnčel další šíp. Dým hořících srubů jen umocňoval atmosféru zoufalství. Nikdo se nepozastavoval nad tím, že ztratil tu či onu část výzbroje. Nikdo nepostrádal krásný kovaný opasek, jehož stříbrné tepání teď barvila krev. Vzápětí se s rachotem sesula brána a vřava zhoustla stovkami bojechtivých útočníků.
To kování se stříbrnou ozdobou našli archeologové až o více než tisíc let později. Stalo se tak při vykopávkách hradiště Hradec u Němětic, které náhle zaniklo před rokem 950. Násilnému pádu nasvědčuje i stovka nalezených šípů, jejichž hroty převážně směřovaly do centra hradiště. Musel to být na svou dobu masivní útok.
Podobný osud potkal i sídliště Sand bei Raabs an der Thaya v Dolním Rakousku, stejně jako stovky dalších. Hromadné i jednotlivé hroby padlých válečníků jsou po světě rozesety na každém kroku a celkově svědčí o pozvolna narůstajícím násilí v lidských populacích; o tom, co tito lidé prožili. Následující fotografie jsou jen ukázkou těchto příběhů v antropologických sbírkách na našem území.
Všechny války mají jedno společné – boj mezi „my“ a „oni“. Vymezení těchto pojmů pak určuje nejen cíl války, ale i její průběh či míru užité krutosti. Masové hroby s pobitým civilním obyvatelstvem proto nacházíme nejen dnes, ale i v pravěku. Jen dnes je těch civilních obětí mnohonásobně více. Počátkem 20. století tvořili civilisté 10–15 % celkového počtu obětí válečných konfliktů. Ve druhé světové válce podíl civilistů stoupl na 50 %. V novodobých válkách toto číslo ještě vzrostlo, když na konci 20. století připadali na každého jednoho vojáka zabitého ve válečném konfliktu tři zabití civilisté (tj. přes 5,25 milionu civilních obětí). Předpokládá se, že toto procento ještě poroste, vzhledem k faktu, že přes 90 % všech válečných konfliktů dnes tvoří občanské války.