Astronomické hodiny ve vesmíru
| 6. 5. 2024Měření času je nyní neodmyslitelnou součástí lidské existence. Astronomické jevy, které nám kdysi sloužily jako spolehlivé časomíry, jsou v dnešní době příliš hrubým nástrojem (viz s. 274). Nicméně vzdálený vesmír a jeho fascinující periodické jevy nám mohou být užitečné v mnoha situacích. Zaměříme se na tři obecné třídy periodických jevů ze světa hvězd: rotující hvězdy a pulzary, zákrytové dvojhvězdy a pulzující hvězdy.
Na Zemi měříme čas pomocí rotace naší planety vůči Slunci, a tak je zajímavé podívat se blíže na rotaci samotných hvězd. Začněme u našeho Slunce, jehož rotaci můžeme studovat pomocí dočasných tmavých skvrn, jejichž teplota je díky silnému magnetickému poli mírně nižší než v jejich bezprostředním okolí. Doba oběhu těchto skvrn závisí na jejich poloze na Slunci: skvrny nacházející se poblíž rovníku oběhnou jednou asi za 25 dnů, zatímco těm poblíž pólu to trvá přes 30 dnů. Tato diferenciální rotace je úzce provázána se vznikem a proměnami magnetického pole uvnitř Slunce a podobných hvězd.
Hvězdná rotace
Velmi podobnou diferenciální rotaci vykazují všechny hvězdy podobné našemu Slunci, které ve svých jádrech přenášejí energii pomocí záření a v obálkách pomocí konvektivních pohybů. Tyto hvězdy mají hmotnosti přibližně 0,3násobek až 1,3násobek hmotnosti našeho Slunce a ve svých jádrech vyrábějí energii přeměnou vodíku na helium. V průběhu života se rotační perioda hvězd podobných Slunci zpomaluje kvůli pomalému rozpínání, způsobenému postupně se měnícím chemickým složením a kvůli ztrátám momentu hybnosti, který hvězdu opouští v podobě magnetizovaného hvězdného větru. Astronomové doufají, že by rotační periody bylo možné použít pro určení stáří osamocených hvězd, u nichž je jinak takové určení velmi nesnadné. Důležitou roli ve studiu rotační struktury hvězd hraje asteroseismologie, která citlivými vesmírnými teleskopy dokáže pomocí hvězdných oscilací odhalit rychlost rotace a její rozložení uvnitř hvězd.
Moment hybnosti tuhého tělesa o hmotnosti M a poloměru R rotujícího s periodou P je úměrný MR2/P. Pokud by se například naše Slunce o poloměru 700 000 km zmenšilo na velikost bílého trpaslíka o poloměru 5000 km a zachovalo svůj moment hybnosti, výsledná rotační perioda by byla asi 100 sekund. Pokud bychom Slunce dále zmenšili na velikost neutronové hvězdy (cca 15 km), vyjde nám výsledná perioda asi 1 milisekunda. Tato hodnota už je ale blízko kritické rotační periodě, při níž se začne odstředivá síla rovnat gravitační přitažlivosti a struktura tělesa přestane být výlučně určena radiální gravitací a vlastnostmi látky. I když při vzniku bílých trpaslíků a neutronových hvězd dochází ke značným ztrátám momentu hybnosti v podobě látky vyvržené do okolí, z naší úvahy vyplývá, že rotační periody kompaktních objektů budou velmi krátké.