Vlci a jejich domestikace, toť otázka
| 4. 10. 2021Populace vlka obecného (Canis lupus) se vyskytují na celé severní polokouli nejméně 300 tisíc let, byť stáří prvních nálezů vlků dosahuje až 800 tisíc let. Jejich obrovské geografické rozšíření a plastická schopnost přizpůsobit se dramatickým změnám přírodních podmínek a migrovat na dlouhé vzdálenosti s největší pravděpodobností přispěla k tomu, že na rozdíl od dalších vrcholových predátorů nevyhynuli během velkým změn v závěru pleistocénu.
Výsledky analýzy genomu současných vlků a psů nám naznačují, že jsou potomky jedné společné pleistocenní populace, která žila ještě před 20 tisíci lety. K čemu přesně před 40 až 20 tisíci lety došlo a proč jsou publikace a názory týkající se domestikace psa až tolik protichůdné?
Šelmy jako medvědi, lvi, vlci, rosomáci a lišky patří vedle stádních býložravců, mamutů, koní a sobů k typickým lovným druhům na většině středoevropských lokalit datovaných do období gravettienu (30 000–20 000 let). Hlavním důvodem k lovu byla patrně jejich kvalitní kožešina a zuby, nemůžeme ale vyloučit ani ochranu obydlí a sídliště, částečné omezení konkurence v lovu nebo jiné, pro člověka sociálně významné činnosti, jako je hledání prestiže, společenského uznání a rituální aktivity (obr. 1). Některé kosti šelem nesou stopy po lámání a zářezech kamennými nástroji, což naznačuje, že jejich maso mohlo být konzumováno například v období hladu. Mohou také dokládat rituální manipulaci s tělem zvířete, během níž byly z kostí odstraněny měkké tkáně. Z hlediska symboliky je dále zajímavé, že co do počtu člověkem ulovených jedinců šelmy často převyšují býložravce. Ve skalním a přenosném umění (rytiny, malby, figurky) je ale situace naprosto opačná, zobrazení vlků a lišek je dokonce ojedinělé.
Od poloviny 19. století přitahují nálezy vlků v moravském gravettienu pozornost badatelů. Jen málo živočišných druhů je na našich lokalitách zastoupeno kompletními jedinci nebo dokonce jejich větším počtem (obr. 2), a zároveň izolovanými nálezy částečně skloubených nebo již náhodně rozptýlených kostí a zubů tak jako u člověka.