K čemu vlastně máme chráněná území?
Když z novoguinejského pralesa zmizí kasuár, největší původní zvíře ostrova, některé stromy mají problém. Jejich velká semena nemá kdo roznášet, takže se šíří málo a jen ze svahu dolů. Důsledky jsou v hornaté krajině ostrova zřejmé. A to je příroda Nové Guineje na velká zvířata mimořádně chudá odjakživa a většina tamních organismů si poradí i bez kasuára. A teď si představte přírodu, kterou odjakživa ovlivňovala stáda mnoha různých, často opravdu velkých býložravců, včetně toho největšího z nich, ohně.
Organismy, které dnes takovou přírodu tvoří, po většinu své evoluční historie obývaly krajinu zásadně ovlivňovanou působením těchto „býložravců“. Jsou jí přizpůsobeny a většinou ji ke své existenci potřebují. Co se asi bude dít, když z takové přírody zmíněné „býložravce“ odstraníte? Více než dost odpovědí na tuto otázku nabízí naše krajina, z níž po divokých býložravcích zmizeli i býložravci domácí.
Na stejnou otázku bohužel odpovídá i krajina našeho nejmenšího národního parku. Je ukázkou toho, jak evropská krajina přichází o přírodní rozmanitost i jak málo tento problém dokážeme, a hlavně chceme řešit.
V Podyjí se prolínají panonské stepi a doubravy s přírodou chladnější Vysočiny. Západ parku má charakter až podhorský, východ a jihovýchod je krajem vřesovišť, stepí a lesostepí. Respektive býval. Doby, kdy tu létal orlík krátkoprstý, skalník zpěvný, drop velký, pobíhal dytík a tokal tetřívek, už jsou jaksi pryč. Krajinu Podyjí postihly stejné změny, které zmíněné ptáky vyhubily ve většině střední Evropy.
Mapy ukazují, že v polovině 18. století les pokrýval zhruba polovinu území dnešního parku. Dnes je to 90 %. Zároveň les houstne. V roce 1938 pokrývaly světlé, rozvolněné lesy a lesostepi více než čtvrtinu území, husté lesy polovinu. Dnes hustý les pohltil 82 % území, světlé lesy už zaujímají jen 8 % parku. Významně ubylo travnaté bezlesí. Podyjí tedy minimálně posledních 250 let zarůstá lesem a minimálně 70 let se vegetace pokrývající území parku homogenizuje. Kromě zapojeného lesa mizí všechny terestrické biotopy. [1]