One Health: komplexní přístup k antibiotické rezistenci
| 4. 12. 2023Uspět v boji s antibiotickou rezistencí není možné bez mezinárodní spolupráce a dlouhodobého úsilí napříč obory. Tomu má napomoci koncept One Health, spojující v sobě péči o zdraví lidí i zvířat a o stav životního prostředí.
Antibiotická rezistence ovlivňuje nejen zdraví, ale i sociální, ekonomickou a politickou sféru, a stejně tak fungování přírodních ekosystémů. Při řešení tohoto problému se tedy nestačí zabývat pouze zdravotnictvím, ale je třeba se zaměřit na všechny aspekty fungování společnosti, které ke vzniku, rozvoji a šíření rezistence přispívají, a také na složité vztahy v globálním ekosystému.
Antibiotická rezistence je dynamický proces, který odráží nadměrné a často nesprávné používání antibiotik u člověka, zvířat a v zemědělství. V některých částech světa dramaticky narůstá, jinde naopak u některých patogenů pomalu pozorujeme její pozvolný pokles, což je skvělá zpráva, která odráží úspěch společného úsilí s tímto problémem něco dělat.
Sjednocující princip
Koncept One Health (Jedno zdraví) je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) definován jako sjednocující přístup směřující ke zlepšení zdraví lidí, zvířat a životního prostředí. Vychází ze skutečnosti, že zdraví lidí, domácích a volně žijících zvířat, rostlin a prostředí, ve kterém žijí, jsou úzce propojeny a navzájem se ovlivňují. Je založen na komunikaci a vzájemné spolupráci různých sektorů veřejného zdraví, rozmanitých vědních oborů a veřejnosti. Zahrnuje aktivity na regionální, národní i celosvětové úrovni.
Zájem o bližší propojení humánní a veterinární medicíny a prozkoumání jejich vzájemného vlivu na zdraví lidí i zvířat projevil již v 19. století německý lékař a politik Rudolf Virchow. Respektoval důležitost Hippokratova srovnávacího přístupu při vyšetření a pro infekce přenášené ze zvířat na člověka zavedl termín zoonóza. Iniciativou mezinárodních organizací, jako je WHO nebo FAO (Organizace pro výživu a zemědělství), se tento koncept rozšířil na celý globální ekosystém.