Bakteriofágy: únik od antibiotické rezistence
| 4. 12. 2023Bakteriální viry, bakteriofágy, zkráceně fágy, napadají bakteriální buňky a dokážou je zničit. Významně ovlivňují evoluci bakterií, regulují bakteriální populace včetně mikrobioty lidského těla, a pomáhají tak udržovat přirozenou rovnováhu mikroorganismů v prostředí. Vyskytují se všude, kde jsou bakterie, takže představují nejrozšířenější biologickou entitu v dnes známém vesmíru. Mohou být smrtící i pro patogeny rezistentní k antibiotikům, nabízí se tedy jejich využití k léčbě bakteriálních infekcí.
Fágy nepůsobí na bakterie širokospektrálně jako antibiotika, ale většinou druhově specificky. Někdy se dokonce množí jen na určitých kmenech konkrétního bakteriálního druhu.
Dle toho, jaký mají fágy životní cyklus, je dělíme na lytické a temperované. Zatímco lytické fágy redukují mikrobiální populace a jsou vhodné pro terapeutické využití, temperované fágy jsou hybnou silou bakteriální evoluce. Fágy s lytickým životním cyklem napadnou bakterii, využijí její metabolický aparát ke svému pomnožení a bakterii usmrtí. Fágy s lyzogenním životním cyklem (temperované neboli mírné fágy) dokážou bakterie buď usmrtit, nebo jsou schopné vložit svůj genom do specifických míst bakteriálního chromozomu, kde se potom udržuje jako tzv. profág. Mohou tedy prospívat bakteriím tím, že vnášejí nové geny kódující například toxiny a jiné faktory virulence. Temperované fágy jsou s bakteriemi v symbióze a využívají dělení bakteriálních buněk k replikaci vlastního genomu. Proto se pro terapeutické účely na rozdíl od fágů lytických využívají pouze výjimečně.
Fágy mohou doplnit a mnohdy také nahradit antibiotickou léčbu. Kdo by ale očekával, že fágové preparáty nakoupí v české lékárně, byl by zklamán.
Fágová terapie se dnes v humánní medicíně využívá ve specializovaných centrech v Gruzii, v Rusku, v Polsku a v Belgii. Některé země umožňují u pacientů s vážným nebo bezprostředně život ohrožujícím onemocněním aplikaci fágových přípravků v rámci tzv. použití ze soucitu (např. USA, Francie, Austrálie). Experimentální fágová terapie byla opakovaně popsána jako bezpečná a efektivní metoda léčby bakteriálních infekcí u zvířecích modelů i v humánní medicíně. Roky trvající diskuse o nastavení pravidel výroby, kontroly kvality a bezpečnosti využívání bakteriofágových přípravků nedávno vyústily ve směrnici Evropské lékové agentury (EMA) k fágovým veterinárním přípravkům a v brzké době můžeme očekávat novou kapitolu evropského lékopisu. Ukotvení fágových přípravků v lékopisu je důležitým krokem k jejich registraci a k lepší dostupnosti fágové terapie v Evropské unii.