Klony útočí
V pozdních večerních hodinách přiváží sanitka na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice mladého, dosud zdravého a aktivně sportujícího muže, spíš chlapce. Začíná souboj o jeho život, souboj s časem…
Již ráno byl s podezřením na pneumonii hospitalizován v menší nemocnici v místě svého bydliště, jeho stav se ale i přes nasazenou léčbu rychle zhoršoval. V jeho plicích se totiž začal množit zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) produkující toxin, který dokáže ze zdravých plic velmi rychle udělat netečnou mrtvou hmotu. Odborně se tato infekce nazývá stafylokoková nekrotizující pneumonie, je velmi vzácná, ale letalita je obrovská. Kolem poloviny pacientů s touto diagnózou umírá. Postižení jsou často mladí a zdraví lidé, u kterých nic nenasvědčuje tomu, že by, připojeni na nejmodernější systémy podpory vitálních funkcí, měli za několik málo hodin bojovat o život. Rychlost, s jakou tato stafylokoková infekce postupuje, odhaluje jednu z tváří antimikrobiální rezistence. Pokud nebude kvůli rezistenci úvodní terapie účinná, už nemusí být šance ji změnit.
Pachatel
Zlatý stafylokok je (hned po tuberkulóze) druhou globálně nejčastější příčinou úmrtí na bakteriální infekci. Tato bakterie je ale mnohem častěji neškodným komenzálem – 30 až 50 % populace může být bezpříznakově kolonizováno. Nejčastějším místem, které na lidském těle obývá, je nosní dutina, ale může být i v krku, na kůži, vzácněji i ve střevě. Jako patogen je stafylokok nejčastěji původcem drobných kožních infekcí, jako jsou zánět vlasového váčku (folikulitida) nebo nežit (furunkl).
Tyto drobné hnisavé infekce pomáhají stafylokoku v šíření, aniž by významně ohrožovaly hostitele. V místě takové infekce probíhá souboj stafylokoka s imunitním systémem. Pokud není infekce potlačena v zárodku, vzniká hnis, který je směsí mrtvých bílých krvinek, detritu z poškozené okolní tkáně, mrtvých a živých bakteriálních buněk. Koncentrace bakterií v hnisu může být velmi vysoká. Po prasknutí nežitu a uvolnění hnisu pak stafylokok masivně kontaminuje kůži a předměty, kterých se dotýkáme. Tak se může přenést na dalšího člověka.
U zlatého stafylokoka nalezáme velký arzenál faktorů virulence, které ho pomáhají chránit před imunitním systémem, umožňují mu získávat živiny z těla hostitele nebo narušovat okolní tkáně. Bohužel pokud stafylokok pronikne hlouběji do těla, například v důsledku hlubokých ran při úrazech, operacích nebo kvůli narušení imunitního systému, mohou vést stejné faktory virulence k rozvoji život ohrožující infekce.