Večery u Purkyňova samovaru
| 3. 5. 2021Otakar Matoušek, Přírodovědecká fakulta UK, Československý rozhlas a Vesmír
Profesor RNDr. Otakar Matoušek (14. 1. 1899–4. 1. 1994) patřil k trojici mužů, kteří v podmínkách první republiky vzkřísili zaniklý Fričův Vesmír. Navíc se tak stalo v duchu zakladatele Václava F. Kumpošta, žáka J. E. Purkyně.
Zoolog, geolog a paleontolog profesor Antonín Frič (1832–1913) převzal vydávání Vesmíru již roku 1872 (rok po vzniku) a vedl jej po třicet čtyři let až do roku 1906, krátce poté přestal časopis vycházet. Na Fričově Vesmíru se redaktorsky podíleli jeho žáci, středoškolští profesoři František Nekut a Čeněk Kotal.
Politik, ekonom a první československý ministr financí Alois Rašín si uvědomoval, že mladá republika potřebuje seriózní zdroj poznání, a obrátil se na významného botanika a pedagoga profesora Bohumila Němce (1873–1966). Sám Rašín se prvního čísla obnoveného Vesmíru nedočkal – zemřel na následky atentátu 18. února 1923 krátce před vydáním.
Otakar Matoušek od samého začátku v Němcově Vesmíru působil a roku 1945 mu Bohumil Němec vydávání předal. V době okupace O. Matoušek nesměl pobývat v Praze a o vydávání Vesmíru se tehdy nesmírně zasloužila jeho manželka dr. Božena Matoušková. V roce 1950 byl předvolán na ministerstvo školství a Vesmír mu byl odňat i s materiály a s jeho penězi. Záminkou byla „neúměrně velká“ fotografie T. G. Masaryka k stému výročí jeho narození. Tehdejší moc se k informaci dostala tím, že se zmocnila Matouškovy osobní pošty s korekturami únorového vydání. Vesmíru se pak chopila Mladá generace československých přírodovědců.