Obrázek vydá za tisíc slov
| 5. 5. 2016Kolikrát jste v životě viděli hodiny? Nástěnné, stolní, věžní, kapesní nebo budík? Nepočítaně? Takže pro vás nebude problém nakreslit je na čistý papír se všemi čísly tak, jak jsou na ciferníku. Až budete mít všechna čísla, tak nakreslíte ručičky tak, aby ukazovaly konkrétní čas. Řekněme 8 hodin a 5 minut.
Podobně zní zadání jednoho z testů, který se používá při hodnocení kognitivních (poznávacích) funkcí. Jako orientační ho používají psychologové i někteří lékaři. V brzké době by ho možná měli začít používat i notáři, soudci či jedinci, kteří uzavírají smlouvu se seniorem. Proč? Protože tento poměrně jednoduchý test může ukázat, jak na tom momentálně s kognicí jsme.
Abyste hodiny nakreslili správně, musíte si umět hodiny představit, mít je v paměti, znát čísla, určitou dobu se soustředit, naplánovat si kresbu, koordinovat pohyby tužkou a umístit správné ručičky na správné místo. Tyto úkony si osvojujeme na prvním stupni základní školy. Přestože ciferník denně nekreslíme, lze považovat takový úkol v dospělosti za velmi jednoduchý až triviální, takže by nás nenapadlo něco takového vyžadovat po dospělém.