Věda za hranicemi všedních dnů
| 2. 12. 2024V současnosti se rozmohl zvyk nazývat kdejaký turistický výlet expedicí. Budiž, v českém jazyce skutečně jde obecně o označení výpravy na určité místo za určitým cílem. Expedicemi jsou nazývány i některé náboženské misie minulosti (jezuité v článku Markéty Křížové) nebo dokonce armádní výpravy, které z různých důvodů nelze označovat za invazní. Zcela specifickými výpravami jsou však expedice vědecké, kterých se čeští přírodovědci účastnili již v dobách habsburské monarchie.
Nenávratně pryč je doba, kdy se antropolog Leopold Pospíšil sám vypravil na Papuu Novou Guineu a žil dlouhodobě s tehdy zcela neznámými Kapauky (Vesmír 82, 167, 2003/3; 100, 784, 2021/12). Podobné sólové výpravy ustoupily kolektivním badatelským expedicím, v nichž každý člen týmu, často mezinárodního, plní své vědecké úkoly. Nejen antropologické expedice aktivně spolupracují s místními obyvateli. Přírodovědci, archeologové a další vědci se stále častěji snaží zapojit do svých výzkumů lokální badatele, což není jen příznak dekolonizace moderní vědy. Jde především o snahu iniciovat badatelský zájem v zemích s rodícím se vědeckým potenciálem a metodologicky a paradigmaticky ovlivnit talentované vědce, kteří mohou nabyté zkušenosti dále rozvíjet ve vlastních výzkumech ve své vlasti. Ale nejde jen o vědce. Spolupráce a dobré vztahy s lidmi žijícími v místech výzkumů jsou mnohdy rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje úspěšnost expedic a jejich logistickou proveditelnost.
Expedice není pouhý výlet mimo všední realitu. Je to především spousta práce, odpovědnosti a dobrovolně přijatého nepohodlí. Účastníkům vědeckých expedic je dobře známo, jak dlouho je třeba jednotlivé sezony připravovat a co vše se musí předem zařídit. Nejdůležitější je samozřejmě vize a projekt. Úspěšná expedice vyžaduje dlouhodobou teoretickou, metodologickou, strategickou i logistickou přípravu. Projekty v zahraničí jsou většinou časově, personálně a hlavně finančně limitovány. Na samotné expedici není zpravidla čas řešit program a časové rozvržení řešeného projektu. To vše si musí badatelé přivézt ze svých domovských pracoven a laboratoří.
Na expedici samotné je potřeba přizpůsobit se klimatickým a kulturním podmínkám zájmového území. Nelze riskovat byť i jen dočasnou absenci specialistů, proto se všichni musí předem řádně očkovat, zhodnotit svůj zdravotní stav a vybavit tým nezbytnými léky, přípravky na úpravu pitné vody a dalšími ochrannými prostředky. Někteří z nás si nechali preventivně vytrhnout osmičky – lépe od vlastního zubaře než v nouzi od kováře. Někdo se raději zbavil i slepého střeva. Podceňovat nelze ani stravování, proto není na škodu vybavit se nedostupnými potravinami a v některých oblastech si dokonce najmout místního kuchaře. Při vaření totiž nejde jen o ztrátu času vědců při pokusech něco uklohnit, ale také o shánění čerstvých a nezávadných potravin, aby jinak slibně probíhající expedice neztroskotala na kolektivní střevní indispozici.
Na dlouhotrvajících expedicích se může časem projevit i ponorková nemoc, a pak se hodí kromě lékaře i psychologická příprava. Vždy je výhodou, když se při řešení projektu sejde skupina přátel, ale i když tomu tak není, nesmějí mezilidské vztahy narušit vědecké úkoly expedice. Někdy je dokonce vedoucí postaven před nelehké rozhodnutí, koho poslat předčasně domů.
Z toho, co čtenářům líčím, by se mohlo zdát, že jsou expedice jen řeholí kombinovanou s nudnou rutinou. Kdepak, většina vědců, kteří takto vyjíždějí za hranice všedních dnů, by se jistě shodla na tom, že expedice jsou jedny z nejkrásnějších zážitků v životě. Jste daleko od akademické byrokracie, běžné starosti vyměníte za soustředění na vzrušující řešení vědeckých otázek, ze kterého vás nikdo neruší. Nenadálé okolnosti, které mohou na některých expedicích nastat, podporují pocit napětí a nestandardní podmínky nebo dokonce nezbytná míra nebezpečí přinášejí adrenalinové zážitky. Většina expedic má také pozitivní společenské účinky na své účastníky a nezřídka se zde vytvářejí hluboká přátelství, ba dokonce celoživotní partnerství.
Expedice jsou zkrátka úžasná dobrodružství. Posuďte sami…
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [235,54 kB]