Zranitelná jeskyně Lascaux
Nedaleko vesnice Montignac v údolí řeky Vézère v jihozápadní Francii byla 12. září 1940 objevena krasová jeskyně Lascaux s monumentální paleolitickou výzdobou. Tento objev odstartoval novou éru našich znalostí prehistorického umění a původu lidstva. Ale ochránit pravěké malby před zkázou není snadné.
Jeskyni náhodně objevili čtyři dospívající chlapci, Jacques Marsal, Marcel Ravidat, Georges Agnel a Simon Coencas. O tom, jak jeskyni objevili, existuje několik verzí. Podle jedné z nich Marcel Ravidat požádal kamarády o pomoc s vyproštěním svého psa Robota, který při toulkách v okolí vesnice propadl do skalní pukliny. Další verze objevu popisuje, že pes Marcela Ravidata našel v lese otvor v zemi a Marcel Ravidat se k nalezenému otvoru vrátil s kamarády z vesnice. Jisté je, že se jako první spustil rozšířeným otvorem dolů a vzápětí všichni čtyři zdolali sestup šachtou s nadějí, že se jim podařilo objevit legendární tajnou chodbu vedoucí pod řekou Vézère do montignackého zámku.
Při zkoumání objeveného prostoru chlapci jako první uviděli malby na stěnách jeskyně. Malby a kresby zdobí celkem asi 150 m chodeb, pocházejí z mladšího paleolitu (magdalénská kultura) a jsou datované do doby okolo 17 000 let př. n. l. Celkem bylo v jeskyni objeveno kolem 600 maleb a kreseb a více než 15 tisíc skalních rytin, které představují realistická vyobrazení především býložravých zvířat (jeleni, koně, býci a bizoni), různé symboly a méně často se objevují primitivní nebo silně stylizovaná vyobrazení člověka.
Jeskynní malby byly v té době známy už z několika francouzských jeskyní objevených v údolí řeky Vézère počátkem 20. století (např. Bernifal, Font-de-Gaume, Combarelles) nebo známých „od nepaměti“ (Rouffignac nedaleko údolí řeky Vézère, Niaux na úpatí Pyrenejí), ale také z několika španělských jeskyní včetně světoznámé jeskyně Altamira.