Opioidy: dobrý sluha, zlý pán
| 6. 1. 2020Problém nadužívání a zneužívání opiodů předepsaných lékařem aktuálně řeší Spojené státy, kde se hovoří přímo o epidemii. Nebezpečí opioidů spočívá nejen ve vzniku závislosti a v riziku předávkování, ale také v nevhodných kombinacích s dalšími léky.
Sp otřeba opioidů, léků určených k tlumení bolesti, v ČR v posledních letech roste [1]. U silných opioidů (jako je např. morfin nebo fentanyl) v roce 2007 činila 1,82 definované denní dávky na 1000 obyvatel a den, zato v roce 2018 již 3,23 dávky – tedy o 77 procent více. Prakticky stejně rostla i spotřeba slabých opioidů (např. kodeinu nebo tramadolu) z 5,54 definované denní dávky na 1000 obyvatel v roce 2007 na 9,82 dávky v roce 2018, tedy rovněž o 77 procent. Každý den, 365 dnů v roce, užívá v Česku opioid třináct osob z tisíce (obr. 1).
Ve srovnání s dalšími státy je však spotřeba opioidů u nás spíš podprůměrná. Ze zemí EU je nižší jen v Itálii, Maďarsku, Portugalsku, Polsku a Pobaltí. To má své historické důvody: v našich podmínkách lékaři již od osmdesátých let minulého století raději předepisují slabší analgetika, protože nezbytná evidence a další administrativní zátěž pro lékaře představovaly komplikaci a svou roli patrně hrály i obavy z rizika vzniku závislosti u pacientů (obr. 2).
Nejsvatější trojice
Nejvyšší spotřebou opioidů – osminásobnou oproti ČR [2] – jsou zato nechvalně známy Spojené státy. Tato země je momentálně světovou laboratoří řešící (zatím spíše neúspěšně) problém nadužívání a zneužívání legálně předepisovaných léků proti bolesti, k čemuž se přidružuje rostoucí užívání nelegálních opioidů, jako je heroin. O epidemii opioidů se v USA hovoří již téměř dvacet let, neboť v letech 1999–2016 zemřelo v důsledku jejich užívání 120 336 Američanek a 231 264 Američanů [3]. O neracionálním používání až zneužívání opioidů a o čtyřiceti úmrtích denně v důsledku předávkování opioidy předepsanými lékařem informuje americký úřad Centre for Diseases Control and Prevention [4].
Významným faktorem, který se podílel a stále podílí na nárůstu mortality, jsou však i lékové interakce.
V případě legálního nadužívání opioidů v USA se hovoří o „nejsvětější trojici“, což je kombinace opioidů, benzodiazepinů a centrálně působících myorelaxancií (v podmínkách USA je to zejména karisoprodol) [5], používaná typicky při nespecifické „bolesti zad“, která ale způsobuje útlum dechu.