Pervitin, droga těhotných žen
| 6. 1. 2020Jak závažné mohou být důsledky drogové závislosti matky pro organismus dítěte, napovídají i experimentální výzkumy na zvířatech. Naše laboratoř se věnuje především vlivu metamfetaminu (pervitinu), tedy droze v Česku velmi „oblíbené“ a rozšířené, již často vyhledávají právě těhotné ženy.
Užívání drog sahá hluboko do historie lidstva, tehdy šlo o přírodní látky jako konopí, mák či listy koky. Syntetické drogy se objevují až ke konci 19. století, kdy byl (primárně pro medicínské využití) poprvé uměle vyroben i amfetamin. Ačkoli jde o návykovou látkou s euforickými účinky, častěji zneužívanou drogou je její derivát s psychostimulačními účinky – metamfetamin –, jenž má velký potenciál vyvolat drogovou závislost.
Ve válce a dnes
Metamfetamin je velmi populární a celosvětově zneužívaná návyková látka. I jeho historie v Evropě je dlouhá a barvitá. Během druhé světové války se prodával ve formě tablet pod značkou Pervitin, vyráběla jej farmaceutická společnost Temmler se sídlem v Berlíně. Hojně jej využívaly ozbrojené síly wehrmachtu a zvlášť oblíbený byl u pilotů Luftwaffe, neboť zvyšoval výkon a bdělost. Nežádoucí účinky však byly tak závažné (kardiovaskulární problémy, které mnohdy vyústily v srdeční infarkt a smrt, vznik závislosti spojený s vyčerpáním a depresemi), že armáda v roce 1940 jeho využití výrazně omezila (obr. 1).
Oblíbenost psychostimulancií však trvá a v současnosti počet uživatelů stále roste (a stále častěji používají injekční formu aplikace), jak zjistily průzkumy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) naposledy v roce 2014. Metamfetamin je nejčastěji zneužívanou „tvrdou“ drogou v České republice, na Slovensku, v Lotyšsku a Litvě. „Obliba“ této drogy v postkomunistických zemích je z velké části dána relativně snadnou dostupností prekurzorů používaných pro výrobu této drogy a také její snadnou a relativně levnou výrobou. Její popularitě nahrávají i farmakokinetické vlastnosti metamfetaminu – v organismu se odbourává pomalu, jeho stimulační účinky přetrvávají dlouho (8 až 24 hodin).
„Pokud užívá drogy těhotná žena, škodí nejen svému organismu, ale dlouhodobě negativně ovlivňuje také vývoj dítěte.“
Ženy metamfetamin původně používaly pro jeho anorektické účinky jako lék na hubnutí. A ze stejných důvodů k němu přistupují i dnes – především během těhotenství, protože jim napomáhá udržovat tělesnou hmotnost a dodává energii. Statistické studie z USA, které se zabývaly popularitou této drogy u těhotných žen, zjistily, že ač pouze 17 procent na drogách závislých žen užívalo primárně metamfetamin, v průběhu těhotenství se toto procento zvýšilo na 38 – drogově závislé ženy přešly z heroinu či kokainu právě na metamfetamin.