Energetické využití odpadů
Současným celoevropským trendem je přechod od lineární produkční ekonomiky k ekonomice cirkulární. Tradiční lineární model je založen na principu: těžba primárních surovin – výroba – spotřeba – nepotřebný odpad. Snahou cirkulární ekonomiky je tento řetězec zacyklit a nahradit část primárních surovin surovinami sekundárními, jako jsou odpady.
V roce 2016 se v EU vyprodukovalo 2538 milionů tun odpadu, jedná se tedy o velmi významné množství materiálu, který může sloužit jako zdroj cenných látek či energie. V České republice každoročně vznikne téměř 40 milionů tun odpadů, například v roce 2018 to bylo 37,785 milionu tun. Odpadové hospodářství by se mělo řídit hierarchií, kdy hlavní prioritou je prevence vzniku odpadu, následována jeho zpětným či materiálovým využitím, dále energetickým využitím a teprve v poslední řadě má docházet k odstraňování odpadu například skládkováním.
Jednou z nejvýznamnějších skupin odpadů jsou odpady komunální, kterých vzniklo v roce 2018 v ČR cca 5,7 milionu tun. Dosavadní praxe nakládání s komunálními odpady je daleko od priorit uvedené hierarchie. V současné době 45 % komunálních odpadů končí na skládce, energeticky je využito 12 %, zbytek je využit materiálově či jinak. Uvedené hodnoty jsou hluboce pod evropským průměrem a daleko od cílů balíčku oběhového hospodářství, kde je pro komunální odpady stanoven směrný cíl pro recyklaci alespoň 65 % a skládkování maximálně 10 %, na energetické využití odpadů připadá zhruba 25 %. Je tedy evidentní, že se jedná o jednu z klíčových technologií odpadového hospodářství, a to zejména pro využití směsných komunálních odpadů (SKO), jinak nevyužitelných odpadů či kontaminovaných odpadů přesně v duchu hierarchie nakládání s odpady. Pro splnění uvedených cílů je v ČR nezbytná celková kapacita zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) ve výši 1,5 milionu tun ročně. Současná kapacita čtyř provozovaných ZEVO v ČR je celkem cca 0,75 milionu tun.