Slavné kombinatorické problémy a počítačové důkazy
| 11. 11. 2019Představme si tři sousedy žijící ve třech domech. Každý z nich by rád připojil svůj dům ke zdroji vody, plynu a elektřiny, ale nikdo nechce, aby se některý ze spojů křížil s ostatními. Dokážeme pak v rovině domy se zdroji propojit?
Kombinatorika a teorie grafů jsou rozlehlými oblastmi matematiky a teoretické informatiky, které řeší řadu problémů majících uplatnění i v reálném životě, například při rozvrhování či hledání nejkratších cest v GPS navigaci. Nalezneme zde spoustu úloh, jejichž zadání je velmi snadno srozumitelné, a přesto najít jejich řešení může být nesmírně obtížné. Ukážeme si dva takové slavné problémy, které zůstávají i po desítkách let nevyřešené. U obou se ale v nedávné době podařilo dosáhnout významných pokroků, často za použití počítačů.
„Známe způsob, jak položit koleje s pravděpodobně minimálním počtem křížení, ale těžkou částí Turánova problému je ukázat, že lépe už to nejde.“
Grafová nakreslení a křížení
V úvodu popsaný problém, zvaný „problém inženýrských sítí“, je velmi starý a odpověď na něj je dobře známá: bez křížení není možné domy se zdroji propojit. Ať už spojení v rovině vedeme jakkoliv, vždy se aspoň jedno křížení objeví. Problém si můžeme představit abstraktněji. Máme šest bodů v rovině a tři z nich chceme spojit čárami s každým ze zbylých tří bodů. Neboli jsme problém přeformulovali jako otázku existence nakreslení grafu K3,3 bez křížení hran (graf zde není chápán jako graf funkce, ale jako kombinatorický objekt, který má vrcholy a některé páry vrcholů jsou v něm spojené hranou).