Kritičtí fanoušci a boj proti „modernímu“ fotbalu
| 5. 10. 2020Fanoušci jsou neodmyslitelnou součástí fotbalu. Jejich význam pro atmosféru při zápasech se vyjevil ještě jasněji v nedávných týdnech a měsících, kdy tribuny fotbalových stadionů osiřely v souvislosti s hrozbou koronaviru.
Neviditelnost příznivců kopané svým způsobem umožnila zviditelnit to, co aktivní minorita kriticky angažovaných fanoušků stále častěji zdůrazňuje: že fanoušci představují duši fotbalu a že jsou zdrojem jeho životní síly a jeho krví. A nejde jen o atmosféru na stadionech, ale i o rozhodování o záležitostech, které se fotbalu týkají.
Ještě poměrně nedávno se akademické studie spjaté s fanouškovstvím soustředily zejména na fanouška jako na spotřebitele nebo chuligána. Ekonomický pohled vidí primárně konzumenta, který nejen platí za vstupné a sledování televizních přenosů, ale sounáležitost s klubovou identitou potvrzuje nákupem propagačního zboží s logem oblíbeného klubu. Když se hovoří o fotbalových fanoušcích, mnozí si patrně vybaví hlavně emocionální, vášnivý, nezkrotný a ve spojitosti s tím často i vulgární, agresivní, a tudíž i nebezpečný dav.
Fanoušky ale nelze vnímat jen jako pasivní aktéry, kteří jsou vystaveni působení bezpečnostních opatření a marketingových strategií. Sociální vědy na vybrané skupiny fanoušků stále častěji nahlížejí jako na aktivní občany, kteří jsou důležití pro formování občanské společnosti, neboť jsou více či méně aktivně zapojeni do činnosti fotbalových klubů a představují pevnou součást lokálních komunit. Takový pohled hájí i aktivní menšina fanoušků, která upozorňuje na opomíjení a upozaďování této fanouškovské role.
Aktivní občané
O fanoušcích můžeme proto hovořit také jako o občanech a aktivistech. Nejde přitom o náhodné jednorázové aktivity a kampaně, ale o dlouhodobé a organizované úsilí, které překračuje národní hranice a v rámci politiky upozaďuje klubové konflikty a rivality. Aktivističtí fanoušci nejen vyjadřují svůj postoj na tribunách stadionů transparenty, pokřikem či bojkoty, ale organizují petice, pořádají semináře, panelové diskuse a kongresy, lobbují a poskytují konzultace politikům a funkcionářům. Zjevně nejaktivnější organizace s názvem Football Supporters Europe (FSE) sdružuje desítky členů z 48 zemí. Je klíčovým partnerem pro vyjednávání o fanouškovských tématech s UEFA a zároveň je v pravidelném kontaktu s politiky na národní i mezinárodní úrovni.
Kritický fanouškovský postoj věrně shrnuje heslo Proti modernímu fotbalu!. Tato aktivní menšina usiluje o proměnu současného fotbalu, z něhož se v posledních dvou dekádách stala hra nanejvýš komercializovaná, globalizovaná, medializovaná a sekuritizovaná.