Nová role tenkých vrstev ve fotovoltaice
| 1. 9. 2017Lidstvo je postaveno před úkol přejít od klasických fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Mezi možnými cestami k uskutečnění této změny zaujímá přední místo využití výkonu 125 000 terawatt slunečního světla dopadajícího na povrch Země fotovoltaickou přeměnou.
Fotovoltaika se již stala oborem energetiky s globálním dopadem. Celkový instalovaný výkon dosáhl v roce 2016 přes 300 GWp.1) V jednom okamžiku se Německo dostalo již velmi blízko stavu, kdy byla veškerá spotřeba elektřiny kryta obnovitelnými zdroji (8. května 2016 dosáhl výkon obnovitelných zdrojů 86,3 % výroby, z toho výkon z fotovoltaiky činil 27,6 GW, tedy 59 %). Podíl fotovoltaiky na celkové výrobě elektřiny přesáhl 8 % v Itálii, 7 % v Řecku a Německu, přes 3 % v Česku a celosvětově činí přes 1 %. Ve více než 40 zemích již byla dosažena parita se sítí (tj. výrobní náklady na elektřinu vyráběnou z fotovoltaických systémů klesly pod cenu elektřiny kupované z rozvodné sítě maloodběrateli).
V nedávné době byly publikovány výsledky soutěží na velké fotovoltaické instalace, ve kterých sdružená cena elektřiny2) dosáhla 0,035 USD/kWh pro třetí etapu dostavby projektu Mohammed bin Rashid alMaktoum v Dubaji nebo 0,055 €/kWh na hranici Dánska a Německa. Srovnání ukazuje, že v mnoha zemích je fotovoltaika nejlevnější technologií, pokud jde o investice do nových elektrárenských zdrojů. Přesto z historických důvodů většina (~80 %) dosavadních instalací pobírá finanční podporu. Ta se však někde významně snížila, např. v Německu ze 40 (euro)centů/kWh v roce 2005 na méně než 9 (euro)centů/kWh v roce 2015. Fotovoltaika je ovšem podporována nejen finančně – v současné době je ještě důležitější přednostní právo dodávek do sítě. I to se může brzy změnit, ať už z důvodu ochrany stability sítě, nebo kvůli tomu, že pro výkon zdrojů není dostatek spotřebitelů (což vede k občasným záporným cenám elektřiny na energetických burzách).