Přátelštější k lidem s demencí
| 8. 12. 2016Touha po životě věčném provází lidstvo od nepaměti. Jak se vyrovnáváme s vlastní smrtelností, nejen o tom hovoříme s Ivou Holmerovou, gerontoložkou, která se specializuje zejména na pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Je těžké pro člověka smířit se s vlastní smrtelností? Jaká je vaše zkušenost? — Ano, jsme vlastně jedinými tvory, kteří vědí o své smrtelnosti, jak tvrdí někteří filosofové. Někdy si ale říkám, že to platí jen do určité míry. O smrtelnosti člověka víme, ale tu svou vlastní smrtelnost si po většinu času svého života spíše nepřipouštíme, nezabýváme se jí. Nechceme slyšet o těžkých nemocech, o stáří, umírání.
Při své práci se setkávám s mnoha velmi rozumnými a duševně svěžími lidmi, kteří trpí nějakým závažným tělesným onemocněním, jež je do značné míry omezuje a zkracuje jim život. Mnozí z nich se s touto skutečností vyrovnají lépe, mnozí hůře, zpravidla o tom nechtějí zprvu příliš mluvit, ale to neznamená, že o celé situaci nevědí. Ale i když hovořit chtějí, což je velmi důležité, mnohdy nemohou, protože ostatní k tomu nejsou příliš ochotni, a to mám na mysli jak jejich blízké, tak i profesionály. Co se týče těch druhých, měli by se v tomto ohledu učit jak během pregraduální, tak postgraduální přípravy lékařů i ostatních zdravotnických pracovníků. Škoda že se této problematice nevěnuje dosud taková pozornost, jakou by si zasluhovala.
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.
Absolvovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze, specializovala se v praktickém lékařství, geriatrii, veřejném zdravotnictví a medicíně dlouhodobé péče. Ph.D. získala v oboru sociální gerontologie. Habilitovala v oboru kulturní a sociální antropologie problematikou péče o seniory a Alzheimerovy choroby. Působí jako zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze, proděkanka pro zahraniční vztahy Fakulty humanitních studií UK, vedoucí Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče (CELLO ILC CZ) a jako hostující profesorka na University of the West of Scotland.
Vědecky a profesně se věnuje problematice péče o seniory, gerontologie, dlouhodobé péče a kontextu demence. Je předsedkyní Alzheimer Europe a předsedkyní České gerontologické a geriatrické společnosti, členkou výboru INTERDEM, ELTEC A a zakladatelkou České alzheimerovské společnosti. V publikační činnosti se zaměřuje zejména na problematiku demence, dlouhodobé péče a péče o geriatrické pacienty.