Zapomenutá posvátná místa v české krajině
Eneolitické dlouhé mohyly představují nejstarší pohřební monumenty v Evropě. Jsou o 1000 a více let starší než egyptské pyramidy a představují první památníky zemřelých předků, které byly na našem území budovány. Do dnešních dnů se ale nezachovaly. Na povrchu dnes po nich nezůstaly viditelné stopy, a tak byly v posledních stoletích zapomenuty. Moderní archeologický výzkum je ale znovu vpisuje do mapy krajiny.
Mohyla jako památka předků měla být viditelná, její úlohou bylo strukturovat krajinu, legitimizovat vlastnická práva a vyjadřovat sounáležitost obyvatel se svým krajem. Pohřební areály tak byly v krajině nejen velmi dobře patrné, ale i dlouhodobě respektované. V některých částech Evropy jsou tyto monumenty v krajině stále viditelné, ať již jde o megalitické hroby na Britských ostrovech či ve Skandinávii nebo o hlinité dlouhé mohyly v Polsku a severním Německu.
V našich zemích až donedávna doklady podobných staveb chyběly. Bylo tomu tak především proto, že se jejich nadzemní náspy v reliéfu krajiny nedochovaly. Tisícileté mohyly z naší krajiny v převážné většině vymizely až v posledních dvou stoletích intenzivního zemědělství. Úrodná zemina jejich náspů byla rozvezena po okolních polích a jejich zbytky rozorány. Tímto z naší krajiny zdánlivě nenávratně zmizela významná součást dávné spirituální tradice. Vždyť ještě v období křesťanského středověku i novověku stavěli lidé na pravěkých mohylách kapličky nebo alespoň vztyčovali kříže.
Po dlouhou dobu archeologové o existenci dlouhých eneolitických mohyl v Čechách pochybovali. Až na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století objevila Ivana Pleinerová (1929–2022) první dva půdorysy podobných dlouhých staveb v Březně u Loun. Z obou staveb se dochovaly jen do podloží zahloubené základové žlaby palisád, které tvořily opěrnou konstrukci někdejších mohylových náspů. Díky tomu víme, že kratší stavba byla dlouhá 24 metrů a delší dokonce přes 143 metrů.
Dalším významným přínosem pro poznání dlouhých mohyl v Čechách byla systematická letecká prospekce Martina Gojdy (viz Vesmír 85, 614, 2006/10; 92, 18, 2013/1) v devadesátých letech 20. století. Ve středních a severozápadních Čechách byla objevena řada uzavřených liniových útvarů, které byly interpretovány jako stavby podobné březenským mohylám. Na základě porostových příznaků byly v nově objevených lokalitách identifikovány obvodové příkopy mohyl a v některých případech i půdorysy hrobových jam. Více se z mohyl zpravidla nedochovalo.