Nebezpečný oheň v kosmonautice
| 12. 7. 2021Kosmonautika a raketové motory jsou s ohněm neoddělitelně spjaty, požár je však při letech do vesmíru zároveň jedním z největších strašáků. V šedesátileté historii lidských výprav do kosmu se posádky s nebezpečným ohněm musely utkat vícekrát. Někdy se jeho nástrahy podařilo zvládnout, někdy ne.
1961: Valentin Bondarenko, nejmladší z Rusů
V době vrcholících příprav na let prvního člověka do vesmíru zasáhla sovětský oddíl kosmonautů veliká tragédie. Nejmladší z nich, čtyřiadvacetiletý Valentin Bondarenko, zahynul 23. března 1961 poté, co na něm při experimentu v izolační komoře jeho vlastní nepozorností vzplála kombinéza. Požár v komoře naplněné kyslíkovou atmosférou způsobil odhozený smotek vaty, namočený v technickém alkoholu, jímž si Bondarenko čistil místa na těle, kde měl předtím nalepené lékařské snímače. Smotek vaty nešťastně dopadl na spirálu elektrického ohřívače a způsobil v malém prostoru komory bleskově se šířící požár. Benjamínek oddílu zemřel po několika hodinách navzdory maximální péči lékařů. Na jeho náhrobku se až po nástupu perestrojky v Rusku mohla objevit informace o tom, že byl členem prvního oddílu sovětských kosmonautů.
1967: Apollo 1 – je tu ošklivý požár!
Veřejnosti asi nejznámější smrt kosmonautů, kterou zapříčinil oheň, se udála 27. ledna 1967. Zemřela při ní posádka první americké mise měsíčního programu Apollo. Astronauté Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee měli na oběžné dráze Země poprvé vyzkoušet úplně novou kabinu Apollo. Start byl naplánován na polovinu února 1967 a onoho tragického 27. ledna byla na programu kompletní prověrka startu a všech operací, které k tomu náležejí. Posádka seděla v křeslech návratové kabiny své kosmické lodě Apollo 1, usazené již na špici nosné rakety Saturn 1B.