i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Bio, nebio, jedno rajče

aneb Fungicidy kolem (v) nás
 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 498, 2021/7

Asi málokdo z nás je nadšený přítomností fungicidů v potravinách, které konzumujeme. Při současných požadavcích na množství a cenu ovoce a zeleniny se však bez těchto (i jiných) pesticidů těžko obejdeme. Jakým způsobem ale ovlivňují agrochemikálie kvalitu plodin? A pokročilejší otázka: Jak ovlivní celý ekosystém včetně nás lidí?

Fungicidů se v zemědělství používá řada. Mají různé účinky na cílové organismy (tedy houbové patogeny), ale zřejmě také na organismy necílové. Abychom porozuměli složitosti a provázanosti dějů v ekosystému, zaměřme se jen na jednu (nejpoužívanější) skupinu fungicidů – triazoly. Zároveň zvolme pro naše pátrání po konkrétních dopadech použití těchto látek modelový systém – rajče jedlé (Solanum lycopersicum).

Do Evropy se tato trvalka z čeledi lilkovitých dostala ze Střední a Jižní Ameriky, podobně jako brambory. V současnosti je rozšířena téměř po celém světě, prospívá jí i klima našich zeměpisných šířek. Pro její velmi oblíbené červené bobule se pěstuje pouze jako jednoletka. Je to poměrně nenáročná rostlina, nicméně v průběhu vegetace ji napadají viry, bakterie i další škůdci. Podléhá zejména houbovým onemocněním, např. padlí rajčatovému (Oidium lycopersici), plísni bramborové (Phytophora infestans), plísni šedé (Botrytis cinerea) a dalším (viz také Vesmír 85, 191, 2006/4 a 99, 88, 2020/2).

Nyní vidíte 20 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zemědělství, Chemie

O autorech

Johana Jaklová

Michal Jakl

Jana Jaklová Dytrtová

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné