i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Generál Patton v Hodoníně

 |  16. 7. 2018
 |  Vesmír 97, 411, 2018/7
 |  Téma: Co kdyby…

Dějiny jsou jen jedny. Události proběhnou a alternativy zůstanou pouze v našich myšlenkách. Každá alternativa má však své předpoklady i možné důsledky. Nikdy není předem jasné, jak musí věci dopadnout.

Květen 1945. Americká armáda se zastavuje na dohodnuté demarkační linii za Plzní, nepokračuje do Prahy, dle dohod nechává zbytek území osvobodit Rudou armádou. Přestože vstoupili Američané na československé území, to patří jako hlavní osvoboditelce Rudé armádě, Sovětskému svazu. Vojenská akce má své diplomatické pozadí, definici sfér vlivu a do značné míry i určení budoucnosti pro celý tento prostor. Přestože se pak obě armády během roku stáhnou, politický dosah Moskvy je zde natolik silný, zřejmý a na Západě též akceptovaný, že únor 1948 je jen symbolickým vyvrcholením situace, která se zlomila někdy během druhé světové války.

Toliko realita. Připusťme si ale drobné „kdyby“…

Květen 1945. Americká armáda se probíjí v těžkých bojích na Vysočině dále na Moravu. Nejhorší je to mezi Jihlavou a Polnou. Za sebou už má úspěšné osvobození Plzně, třetí armáda se vydala na Prahu, další uskupení se brzy dostávají k Brnu a nejtěžší boje se odehrávají mezi Opavou a Ostravou. Postup amerických jednotek se kolem 8. května zastaví na demarkační linii, která byla určena dosavadní válečnou hranicí mezi protektorátem Čechy a Morava a Slovenským státem.

„Hodonínské krásky vítají v krojích americké hochy. Na vinicích v blízkosti Hroznové Lhoty se konečně upřímně slaví.“

Každá historická událost musí mít své předpoklady. Pro umístění amerických jednotek na řece Moravě se musí logicky jednat o předpoklady politické a do značné míry velmocenské. Nedejme se však mýlit, naše vlastní kroky, naše vlastní rozhodnutí hrají vždy důležitou roli a nemůžeme vše omluvit velmocenskou hrou.

Historické předpoklady

Tak předně. Prezident Edvard Beneš není veden ve svých diplomatických krocích životním zklamáním z mnichovské zrady a dobře chápe, že naše nutné budoucí zakotvení musí být na Západě. Zklamání se přece nemůže stát impulsem pro jednání racionálního politika. Koketuje sice s nutností jednat také se Sovětským svazem, ale přece jen sídlí v Londýně a jeho hodnotová orientace je jasná. Nemá o sobě vůbec přehnané mínění, jak je skvělým diplomatem, který dokonce zajistí most mezi Východem a Západem. Navíc má po boku skvělého diplomata a pracovitého úředníka Jana Masaryka, který nežije svůj život mezi recepcemi a žoviálními bonmoty. Připravuje Benešovi perfektní podklady, které jasně hovoří o tom, že režim v Moskvě je zločinný a nebezpečný. Když chce přece jen Beneš v roce 1943 podepsat smlouvu se Sovětským svazem, nakonec poslechne britského ministra zahraničí Anthonyho Edena a do Moskvy neodletí, smlouva nevznikne a Josif Stalin musí řešit jiný postup vůči Československu.

Dále. Velmoci jsou si dobře vědomy toho, že budoucnost Evropy je dána tím, kam vkročí noha jakého vojáka. Britové opustí svůj koloniální pohled na svět, který je nutí stále více se starat o Středomoří nežli o střed Evropy. Francouzi jsou si vědomi vlastní slabosti a o to více se snaží hledat a nacházet spojence v dalších a menších zemích.

A především, Američané. Když už jednou vstoupili na evropský kontinent, nechtějí se chovat jako po první válce a stáhnout se následně zpět. Pamatují si Masaryka a jeho ideály, dobře vědí, že Československo bylo jednou z mála demokratických zemí v těžkých třicátých letech rozbouřené Evropy. Vojenská situace jim neumožní osvobodit celé Československo, ale je jim jasné, že zvládnou Čechy a Moravu. Už to bude předpoklad pro jiný vývoj v této zemi.

Naši politici. Londýnská emigrace nespoléhá jen na Beneše, na jeho koncepty, rozhodnutí, směr. Jsou sebevědomí a zorientovaní. Skvělý Hubert Ripka, praktický Josef Šrámek, systematický Prokop Drtina. Jsou dobře informováni o moskevských aktivitách Gottwalda a komunistů, o jejich mocichtivosti. A hlavně vědí, že jim není radno věřit. Pečlivě si připravují poválečný program rozvoje země a odmítnou jet dojednat vládní program do Moskvy. Nenechají se tak zaskočit připraveným programem ze strany Gottwaldova týmu. Domluví se nakonec, že se potkají v březnu 1945 v osvobozené Paříži, aby zde dojednali budoucnost země. Během jednání odmítnou komunistický manévr s vytvořením jednotné Národní fronty. Stejně tak odmítnou plán na povolení pouze omezeného počtu politických stran. Ne. Československo musí být do budoucna parlamentní demokracií se svobodnou politickou soutěží.

Nyní vidíte 36 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
TÉMA MĚSÍCE: Co kdyby…
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie

O autorovi

Michal Stehlík

Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., (*1976) vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze. V letech 2006–2014 byl děkanem této fakulty. Věnuje se soudobým dějinám jako vyučující Ústavu českých dějin FF UK, zároveň je náměstkem generálního ředitele Národního muzea.
Stehlík Michal

Další články k tématu

Strašlivé ezo: horor souladu s přírodouuzamčeno

Souladu s Přírodou je dnes dosahováno systematicky, institucionálně a povinně. To vše díky zdánlivě překvapivému propojení válečného vývoje raket...

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...

Ztracený potápníkuzamčeno

„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Oči, které nevidí – budeme si rozumět s roboty?uzamčeno

Zeptal jsem se, co si dáme k večeři, a dostal jsem odkaz na recept na webu. Asi je čas pořídit nový telefon, tento hlasový asistent mi moc...

Země na eliptické drázeuzamčeno

Hned na úvod se přiznám: nemám rád antropický princip, dokonce ani v jeho tzv. slabé variantě. Jsme tady díky absurdní náhodě – kdyby nebylo...

Co kdyby... Fikce inspirovaná fakty

„Poté, co Kim Čong-un za záhadných okolností zemřel, zjevně otráven radioaktivní krevetou, kterou pozřel během návštěvy továrny na výrobu mražené...

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné