Záchod pěkný, ale nepoužívaný
| 8. 1. 2018Skoro miliarda lidí stále chodí na velkou do přírody. Výsledkem jsou miliony mrtvých a velké množství podvyživených. Problém není jenom v nedostatku vystavěných záchodů, ale v nedostatku záchodů, které by lidé chtěli používat.
Celosvětově více než dvě miliardy lidí, téměř jedna třetina světové populace, stále nemají přístup k hygienickým záchodům (tzn. těm, co dostatečně brání přímému kontaktu s exkrementy). Bezmála jedna miliarda lidí svoji potřebu vykonává v přírodě či v bezprostředním okolí svého obydlí.1) Nedostatek hygienických záchodů má za následek šíření průjmových a respiračních onemocnění, přispívá k podvýživě dětí a poškozuje jejich fyzický a kognitivní vývoj. Mimo jiné zvyšuje zranitelnost a stres žen, prohlubuje chudobu obyvatel a znečišťuje životní prostředí, zejména vodní zdroje.
Zmíněné konsekvence nedostatečného přístupu k hygienickým záchodům jsou argumentem tohoto článku pro snahu globálně řešit problém sanitace, i s vědomím autorky, že by na toto téma mohla vzniknout polemika.
I přes zvyšující se pozornost věnovanou tomuto problému na mezinárodní úrovni a přijetí sanitace (v tomto textu je brána v užším smyslu jako nakládání s lidským odpadem) mezi globální rozvojové priority, zůstává popelkou vedle svých sester – pitné vody a hygieny. Dostupnost hygienických záchodů se zlepšuje jen velmi pomalu s často reverzním charakterem: lidé se po čase vrátí k defekaci v přírodě.