i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Naděje pro srdce

 |  5. 9. 2022
 |  Vesmír 101, 544, 2022/9
 |  Seriál: Xenotransplantace, 4. díl (PředchozíNásledující)

Pravděpodobnost, že během života budete mít potíže se srdcem, je vysoká. Jde o jednu z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti obyvatel rozvinutých společností. Příčinou je mizivá regenerační schopnost buněk srdeční svaloviny, vliv stárnutí a zvýšené působení civilizačních nemocí, které srdce poškozují, jako jsou obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo kornatění tepen. Mohou nás spasit srdce geneticky upravených prasat, chovaných pro transplantační program?

Obecné rozšíření srdečního selhání v populaci je vysoké a dále roste – srdeční selhání je častější než čtyři nejběžnější nádorová onemocnění dohromady. [1] Jen v České republice tímto onemocněním trpí přibližně 300 000 osob (zhruba 3 % populace) a představuje nejčastěji příčinu hospitalizace, jednu z nejdražších diagnóz pro zdravotní systém a jednu z nejčastějších příčin úmrtí.

U menší části pacientů lze selhání srdce vyléčit nalezením a vyřešením vyvolávající příčiny. U většiny ostatních však jde o postupně se rozvíjející onemocnění, často kombinované s dalšími interními chorobami a stárnutím. Nemoc se zpočátku projevuje jako zvýšená dušnost a únava v momentech zvýšených nároků, jako je fyzická zátěž. Později vznikají projevy nemoci i v klidu – otoky končetin či dysfunkce ostatních orgánů. U většiny pacientů lze projevy srdečního selhání efektivně kontrolovat moderními léčivy, která prodělala výrazný vývoj. Část pacientů může mít užitek z některých nových katétrových terapií, které zlepšují funkci chlopní, odstraňují arytmie nebo zlepšují průtok zúženými koronárními tepnami. Postupná ztráta aktinových a myozinových vláken srdečního svalu je však bohužel nevratná, proto se pozvolna rozvíjí finální stadium onemocnění, kdy srdce začíná selhávat jako pumpa. V této konečné fázi „pokročilého“ srdečního selhání se nachází přibližně 5 až 10 % všech pacientů s touto diagnózou (tj. v ČR asi 20 000 osob),1) kteří velmi trpí projevy nemoci a péče o ně je náročná.

Pokud jsou tito pacienti mladší 65 let a nemají přidružené závažné nemoci, jedním z možných postupů je transplantace srdce. Zmíněný postup však zásadně limituje počet vhodných dárců – tedy mladších osob, u nichž lékař zjistí smrt mozku, ale jejichž zdravé srdce nadále udržuje krevní oběh. V České republice podstoupí v obou centrech provádějící transplantace srdce (IKEM v Praze a CKTCH-FNUSA v Brně) transplantaci přibližně 60–80 osob ročně. V transplantační aktivitě jsme na světové špičce – v roce 2020 Česká republika byla s 6,73 transplantace srdce na milion obyvatel celosvětově na 3. místě. Přesto je to málo a z výše uvedených čísel je zjevné, že uspokojit všechny potřebné by znamenalo provádět stokrát více transplantací.

Nyní vidíte 28 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Náhrady orgánů, Medicína

O autorovi

Vojtěch Melenovský

Prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc. (*1969) vede Oddělení srdečního selhání Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a je zástupcem přednosty pro výzkum. Kromě klinické péče se věnuje výzkumu patofyziologie srdečního selhání a vztahů mezi hemodynamikou a metabolismem.

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...