Xenotransplantace
Seznam článků v seriálu - Počet: 5
1. díl
Náhradní díly z prasete
Pátek 7. ledna 2022 se navždy zapsal jako den, kdy v těle člověka začalo bít první geneticky modifikované prasečí srdce. Šlo o prozatím poslední ze série experimentálních transplantací srdce a ledvin od prasat s dědičnou informací upravenou metodami genového inženýrství. Představují neklamný signál, že toto odvětví transplantační medicíny si počátkem století vybralo oddechový čas a teď znovu nabírá obrátky.
2. díl
Imunologická úskalí xenotransplantací
Zájem o xenotransplantace v posledních letech výrazně vzrostl. První provedená xenotransplantace prasečího srdce člověku potvrzuje, že nejde jen o experimentální problematiku. Skutečnost, že tato operace skončila pacientovou smrtí, ale naznačuje, že překonat imunitu našeho těla je velmi složité, i když jí nabízíme náhradní orgány upravené pomocí nejmodernějších biotechnologií.
3. díl
Čekání na delší život
Na transplantaci ledviny u nás v tuto chvíli čeká 410 pacientů. Někteří z nich se své život prodlužující operace nedočkají, protože není dostatek vhodných dárců. Tento stav může změnit revoluční metoda, která umožní vhodné orgány získat.
4. díl
Naděje pro srdce
Pravděpodobnost, že během života budete mít potíže se srdcem, je vysoká. Jde o jednu z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti obyvatel rozvinutých společností. Příčinou je mizivá regenerační schopnost buněk srdeční svaloviny, vliv stárnutí a zvýšené působení civilizačních nemocí, které srdce poškozují, jako jsou obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo kornatění tepen. Mohou nás spasit srdce geneticky upravených prasat, chovaných pro transplantační program?
5. díl
Třináct životů navíc
Kritickou fází celého procesu transplantace srdce je samotný odběr a přeprava orgánu. Je to závod s časem, začínající už krátce po přerušení průtoku krve věnčitými cévami, které vyživují srdce. Od této chvíle orgánu hrozí velmi závažné poškození, které významně ovlivňuje úspěch celého procesu, a tím i život příjemce.