Parazitické rostliny
Slovo parazit obvykle u lidí vyvolává negativní asociace a emoce. Je to jakýsi bandita, který ubližuje všemu živému okolo. Slovo poloparazit pak může vzbudit pochybnosti a podezření, že je to něco „nedomrlého“, tak nějak na půl cesty. Ale nemusí být vše vždy černobílé. I z banditů se mohou stát hrdinové.
Parazitické rostliny vysávají zdroje ze svých hostitelů (autotrofních rostlin) prostřednictvím speciálních orgánů – haustorií, které zprostředkovávají kontakt s cévními svazky hostitele. Holoparazitické rostliny jsou nezelené a zcela závislé na výživě od hostitele. Poloparaziti mají chlorofyl a jsou schopni fotosyntézy, takže od hostitele odebírají hlavně vodu a v ní rozpuštěné živiny včetně omezeného množství produktů fotosyntézy (podrobněji v článcích Jitky Klimešové, Vesmír 86, 574, 2007/9 a 87, 110, 2008/2).
Odebírání zdrojů z cévních svazků hostitelské rostliny oslabuje a omezuje její růst i schopnost reprodukce. Různé hostitelské druhy jsou k parazitaci různě náchylné. Pro některé je to jen menší nepříjemnost poněkud zpomalující růst a je známa i rezistence vůči parazitismu. Pro jiné druhy je ovšem napojení parazita na cévní svazky fatální problém. V zemědělství mohou parazitické rostliny představovat oprávněnou hrozbu. Například poloparazitické druhy tropického rodu Striga značně poškozují plodiny a někdy úplně zlikvidují úrodu. Mnohé druhy parazitických rostlin jsou však důležitou součástí přírodních ekosystémů, v nichž ovlivňují vzájemné vztahy mezi rostlinami – snižují produktivitu, ale také urychlují koloběh živin a mohou i zvyšovat biodiverzitu.
Otázkou je, zda by tyto speciální ekologické vlastnosti nemohly pomoci při potlačování rostlinných invazí a expanzí. Invaze nepůvodních druhů a expanze druhů původních (rámeček na protější straně) jsou součástí nynějších globálních změn. Představují jednu z nejvýznamnějších hrozeb pro globální biodiverzitu, fungování ekosystémů i produkci potravin a dalších komodit. Jde tedy o zásadní problém a je vítán každý přístup, který alespoň částečně přispěje k jeho řešení. Co v tomto ohledu mohou parazitické rostliny nabídnout?
Austrálie
První příklad interakce parazitické rostliny s rostlinou invazní nás zanese do Austrálie. V křovinné vegetaci buše zde rostou poloparazitické povíjivé druhy rodu Cassytha (česky kaňatec, čeleď Lauraceae). Kaňatce vypadají velmi podobně jako nám známější kokotice (Cuscuta); je to velmi pěkný příklad konvergence mezi zcela nepříbuznými druhy. Z pohledu hostitelů jsou kaňatce generalisti, kteří parazitují na dřevinách domácích i nepůvodních. Mezi ty druhé patří dva invazní keře, hlodáš evropský (Ulex europaeus) a janovec metlatý (Cytisus scoparius), který je dobře znám také v České republice. Oba druhy jsou původem z Evropy a patří do čeledi Fabaceae. Jsou to natolik úporné rostliny, že se dostaly do australského seznamu plevelů národního významu, a hlodáš je dokonce řazen mezi 100 nejhorších invazních druhů světa [1].
Interakce druhu Cassytha pubescens s těmito invazními druhy si všimli místní botanici a rozhodli se vztahy mezi hostitelem a parazitem prozkoumat [2]. Přišli na to, že kaňatec způsobuje hostiteli chronickou fotoinhibici, tedy zpomalení fotosyntézy. Vede k výrazné redukci biomasy invazních hostitelů (u hlodáše až o 60 %). Přitom kaňatec téměř neškodí svým domácím hostitelům (testováno u druhů Leptospermum myrsinoides a Acacia paradoxa). V případě janovce byla opět ve srovnání s L. myrsinoides pozorována také výrazně vyšší mortalita napadených keřů. Skleníkové experimenty rovněž ukázaly, že je hlodáš pro kaňatec atraktivnější hostitel než domácí druhy, neboť jeho biomasa byla na invazním hostiteli téměř o řád vyšší.
Po úspěších s bobovitými hostiteli nyní probíhá výzkum vlivu kaňatce na invazní ostružiníky z okruhu Rubus fruticosus agg. (obr. 2). Australský příklad nám ukazuje, že invazní rostliny mohou být do značné míry „naivní“ hostitelé, neboť postrádají společnou evoluční historii s parazity. Proto na nich paraziti dobře rostou a poškozují je víc než druhy domácí.