Na počátku byl popel 2
Po loňském požáru Národního parku České Švýcarsko jsme v Pravčickém dolu odebrali vzorek půdy (viz Vesmír 101, 760, 2022/12). Začal tak projekt, jímž mapujeme rychlost obnovy půdních společenstev v jednom z nejzasaženějších míst tamní krajiny.
Zatímco v jiných oblastech Českého Švýcarska se vláha loňských podzimních dešťů a mlh zasloužila o rychlý vzrůst zeleného koberce kapradiny hasivky orličí (Pteridium aquilinum), v Pravčickém dole jako by se zastavil čas. Přesto i tady ze zčernalého povrchu vyrašily první výhonky budoucí vegetace – statisíce semenáčků břízy (Betula). Od letošního jara pak během několika měsíců narostly místy až do metrové výše, a zahájily éru pionýrského osidlování shořelého lesa, který ještě stále připomínají ohořelé kmeny smrků.
Při odebírání vzorků se nám v hloubce několika centimetrů podařilo najít uhlíky po požáru, který toto místo zpustošil před několika staletími. Také tehdy se život do údolí vracel s podobnou dynamikou, jakou můžeme sledovat na vzorcích, které odebíráme s ročním odstupem na stejném místě Pravčického dolu a s pomocí speciálních aparatur laboratoře Ústavu půdní biologie a biogeochemie při Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích zkoumáme druhové složení půdní fauny.
Projekt zajišťuje Vesmír díky spolupráci s národním parkem České Švýcarsko a Ústavem půdní biologie a biogeochemie při Bicologickém entru AV ČR v Českých Budějovicích.
Pro další souvislosti požárů v lesích viz s. 700.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [575,77 kB]