Aktuální číslo:

2020/7

Téma měsíce:

Klimatické změny

Přenos změn chování vyvolaných toxoplazmou do třetí generace

 |  13. 7. 2020
 |  Vesmír 99, 378, 2020/7

Že parazit Toxoplasma gondii ovlivňuje chování nakažených myší, se ví už nejméně padesát let, a že ovlivňuje chování člověka, už skoro třicet. Studie publikovaná v časopise Cell Reports [1] však ukázala, že se některé změny chování předávají z nakaženého otce nejen na jeho potomky, ale dokonce prostřednictvím nenakažených synů i na jeho prapotomky.

Autoři studie sledovali chování laboratorně nakažených myší obou pohlaví ve třech po sobě jdoucích generacích. Ukázalo se, že potomci nakaženého otce vykazují v řadě etologických testů výrazně jiné výsledky než příslušné kontroly. Autoři si pochopitelně ověřili, že se z rodiče na potomky nepřenesla i nákaza. Nespokojili se však s důkazem mezigeneračního přenosu získaných změn chování, tedy přenosu znaku z první do druhé generace, ale pokusili se prokázat i přenos transgenerační, tedy přenos těchto změn z druhé do třetí (F2) generace. I zde uspěli. Chování vnoučat původně nakaženého samce, která už měla sama nenakaženého otce, se opět lišilo od chování příslušných kontrol.

Ani s tím se autoři dubnového článku nespokojili a pokusili se zjistit, jak se informace o prodělané nákaze na potomky předává. Starší výsledky naznačovaly, že některé toxoplazmou vyvolané změny v chování hlodavců by se mohly předávat prostřednictvím metylace regulačních úseků v určitých genech v mozku [2]. V tomto případě se však zdá, že za transgenerační přenos příslušných behaviorálních změn jsou odpovědné malé molekuly RNA (Vesmír 91, 668, 2012/11). Když totiž autoři porovnali spektrum těchto molekul ve spermatu nakažených a nenakažených myší, našli zde velmi výrazné rozdíly. Poté, co autoři izolovali malé molekuly RNA a injikovali je do oplozených oocytů nenakažených myší, dočkali se u mláďat podobných změn v chování, jaké se předaly do druhé a třetí generace cestou přirozeného oplození.

Nová studie tedy prokázala, že onemocnění rodičů může ovlivňovat fenotyp včetně chování jak dětí, tak vnoučat. Lamarck by byl nepochybně potěšen. Patrioty v této souvislosti možná zamrzí, že autoři úplně přehlédli studii Kaňkové a spol. [3], ve které byl popsán mezigenerační přenos behaviorálních změn u žen s latentní toxoplazmózou již před osmi lety.

Studie dále podpořila představu, že malé molekuly RNA hrají možná zcela zásadní úlohu v komunikaci nejen mezi somatickými buňkami stejného organismu, ale i v komunikaci transgenerační a patrně i v komunikaci mezi buňkami parazita a hostitele.

Literatura

[1] Tyebji S. et al.: Cell Reports, 2020, DOI: 10.1016/j.celrep.2020.107573

[2] Hari Dass S. A., Vyas A.: Molecular Ecology, 2014, DOI: 10.1111/mec.12888

[3] Kaňková S. et al.: Early Hum. Dev., 2012, DOI: 10.1016/j.earlhumdev.2012.07.001

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Parazitologie, Genetika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Jaroslav Flegr

Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., (*1958) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V biologické sekci této fakulty se zabývá evoluční biologií, evoluční parazitologií a evoluční psychologií. Je autorem knih Evoluční biologie (Academia 2005, 2009), Zamrzlá evoluce (Academia 2006), Evoluční tání aneb O původu rodů (Academia, 2015) a mnoha dalších odborných i popularizačních publikací.
Flegr Jaroslav

Doporučujeme

O mariánském sloupu, který se nevrátil na Staroměstské náměstí

O mariánském sloupu, který se nevrátil na Staroměstské náměstí

Eliška Fulínová  |  18. 7. 2020
Instalace neúplné kopie mariánského sloupu na pražské Staroměstské náměstí přišla ironií osudu ve zjitřené době, kdy se na různých místech po...
Na staré zkušenosti nezapomínejme

Na staré zkušenosti nezapomínejme

Eva Bobůrková  |  13. 7. 2020
Vladimír Vonka je uznávaný virolog v Česku i ve světě. Ač brzy oslaví devadesáté narozeniny, stále se věnuje vědě, konkrétně vývoji...
Komu se nelení…

Komu se nelení…

Petr Pokorný  |  13. 7. 2020
Jsou-li nějaké změny příliš pomalé, lidé je v subjektivním čase svých životů skoro nevnímají. Stačí se ale podívat na staré krajinomalby či...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné