Mylné objevy chemických prvků
| 8. 7. 2019Jak vyplývá ze zachovaných dokladů, před 150 lety, 17. února 1869, vytvořil Dimitrij Ivanovič Mendělejev (1834–1907) první verzi své periodické tabulky. Pro onemocnění autora přednesl o tom 6. března zprávu Ruské akademii věd profesor Nikolaj Alexandrovič Menšutkin a téhož roku se objevily publikace v odborných časopisech v ruštině a v němčině. Od té doby je periodická tabulka nedílnou součástí učebnic chemie. Za jednotlivými políčky se značkami prvků se skrývají jména šťastných, kteří je objevili. Jako všude, i v exaktních vědách platí Ciceronovo „každý člověk se může zmýlit“. Následující text je toho malým dokladem.
Roku 1735 popsal švédský mineralog Georg Brandt (1694–1768) chemický prvek, který dodává sklu modrou barvu, a o dva roky později ho podrobněji charakterizoval na základě šesti fyzikálních a chemických rozdílů od bismutu. Kobalt, tak byl objev pojmenován, zahájil éru hledání nových chemických prvků. Připomeňme, že pojem „chemický prvek“ je pozdějšího data; do chemie vstupoval až poté, co Angličan John Dalton (1766–1844) zformuloval atomovou hypotézu. Brandt zařadil objevenou látku mezi „nové polokovy“.1) Kolem roku 1669 sice připravil hamburský lékař a alchymista Henning Brand substanci světélkující ve tmě, ale nelze to označit za objev fosforu jako chemického prvku. K tomu je ho potřeba alespoň minimálně chemicky charakterizovat, což však tehdy nešlo.
Dalo se tušit, že existují ještě jiné polokovy nebo kovy než kobalt, což se začalo potvrzovat. U takových objevů je prvenství zárukou slávy a uznání. Kdo by po nich netoužil? Následný vývoj ukázal, že bylo mnoho povolaných, ale málo vyvolených. Dnes je známa více než stovka chemických prvků, zatímco mylně objevených je dvakrát tolik.2) Omezíme se na úzký segment těchto příhod, které jsou v nějaké souvislosti s naším územím, přičemž většina se odehrála v tehdejší habsburské monarchii.