Aktuální číslo:

2021/1

Téma měsíce:

Roboti

Rozhovor s čtenářem o tradici

 |  3. 3. 2016
 |  Vesmír 95, 179, 2016/3

1956:

Jistý čtenář — Už zase turbina? Víte, já mám dojem, že takové ty věci jako stroje v dolech a výroba antibiotik a … a generátory a letadla, to že prostě do Vesmíru nepatří.

Jistý, poněkud zidealisovaný člen redakční rady (redaktor se jim nemá říkat) — Proč?

Jistý čtenář — Protože Vesmír – to má být o přírodě, o rostlinách, o zvířatech, o minerálech a tak.

Jistý člen — Penicilin a ocel do přírody nepatří?

Jistý čtenář — Ano … ale Vesmír má být jen o přírodních vědách.

Jistý člen — Kdo vám to říkal?

Jistý čtenář — Nikdo, já si to myslím. A přírodní vědy, to je botanika, zoologie a geologie.

Jistý člen — Kde jste to četl?

Jistý čtenář — Nikde, já si to myslím.

Jistý člen (taktně) — Aha.

Jistý čtenář — Nějaké stroje – kohopak to zajímá. Tomu nikdo nerozumí. To máte zrovna jako s tou filosofií. To když dřív ve Vesmíru bylo, jak veverka nesla v čumáčku mech a vlezla do řeky a všechny blechy z ní vyskákaly do toho mechu a ona ho pak pustila po vodě – to bylo zajímavé!

Jistý člen — To bylo skutečně podařené.

Jistý čtenář — Tu techniku a fysiku a filosofii – tomu já nerozumím, to já vždycky přeskočím.

Jistý člen — Jste si jist, že kdybyste to naopak vždycky četl, že byste tomu neporozuměl? Jste si jist, že otázky, na jejichž řešení záleží náš život a naše myšlení, že to skutečně nikoho nezajímá?

Jistý čtenář — No jist si nejsem, ale mne to nezajímá. A vůbec, copak tu není tradice? Tady se pořád něco zavádí, ale ta krásná věkovitá tradice Vesmíru – to není nic, to vás nezavazuje? Já znám Vesmír od roku 1937 a vždycky to šlo bez generátorů a kvantové mechaniky a bez darwinismu. Jistý člen — Ono se snad ve světě a v životě dost mění, musíme snad rozšiřovat svůj obzor a své požadavky, ne?

Jistý čtenář — Mění, mění. Ale ta tradice!

Jistý člen — Ano, tradice… (Vyjímá z knihovny omšelý svazek.) Vy tedy máte za to, že tradicí Vesmíru je psát o veverkách. Tak se podívejme tady do starého Vesmíru, třeba ročník 1875. Tady je opravdu hodně článků o zvířatech… Kaiman čili alligátor, Kuňka ohnivá, Blboun nejapný, Americké sardinky, Lýkožrouti čili borovci na Šumavě, Obecný geko, Nový škůdce cukrovky…

Jistý čtenář — No tak vidíte! Ta tradice…

Jistý člen — Ano, tenkrát to také odpovídalo stavu naší přírodovědy, popis přírodnin. Ale pojďme dále. Tady je botanika… Mléčné stromy, Libostrom zprorážený, Ločidlo čertovo lejno, Červená plíseň bramborová, Pochýbek Hausmannův, ale tady v anorganických vědách máte taky Amiant, osinek a jejich technické užívání, Arsen v látce viněné, Výroba papírové látky ze dřeva způsobem novějším, Elektrické zapalovadlo, Mluvící telegraf a tak dále. Celý oddíl geologie, chemie a fysiky je zaměřen velmi prakticky a přímo technologicky. A tady máte celý jeden oddíl časopisu, nazvaný Obchod a průmysl, a má v ročníku 15 titulů a zde máte i ten darwinismus na stránce 227. Já myslím, že bychom měli hodně práce, abychom dnes ve Vesmíru zastihli tolik z národního života, z praxe a společensky významných otázek, abychom se vyrovnali tomu, co tenkrát Vesmír znamenal. Skutečně, to je tradice…

Jistý čtenář — A to tam bylo také tolik cizích slov a vzorců?

Jistý člen — Nebylo, ale tenkrát také nevycházelo pět-šest přístupných knih a osm popularisačních časopisů měsíčně, nebylo filmů, rozhlasu a přednáškových cyklů. Myslíte, že by to všechno mělo psát a mluvit pořád o jednom, na jedné úrovni a pořád stejně kolem dokola? Já myslím, že by to mělo spíš navazovat jedno na druhé.

Jistý čtenář — Ale kdo to má všechno stihnout?

Jistý člen — Ne všechno, stačí jen hledat vysvětlení, když něčemu nerozumím. Také je dobře zeptat se redakce a žádat vysvětlení temných věcí v časopise. To je moc dobrý způsob. Už jste to někdy udělal?

Jistý čtenář — Neudělal.

Jistý člen — A uděláte to?

Jistý čtenář (jistě to udělá).

Miroslav Holub (Vesmír 35, 74, 1956/3)

2016:

Miroslav Holub (1923–1998) byl nejen významný básník a esejista, ale také imunolog a dlouholetý redaktor Vesmíru. V letech 1954–1972 pracoval v Mikrobiologickém ústavu ČSAV, od r. 1972 do své smrti v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Vesmír začal redigovat už za svých studentských let. Od č. 1950/6 působil v redakční radě: jako tajemník (r. 1952), jako výkonný redaktor (od r. 1953 do r. 1966). Do roku 1970 zůstal ještě jejím členem, ale v atmosféře let sedmdesátých už nebylo možné ani to. Do redakční rady se vrátil až v dubnu 1990.

V padesátých letech byl silný tlak na to, aby věda sloužila průmyslu, aby pomáhala budovat socialismus pomocí uhlí a oceli. A v tematickém zaměření Vesmíru se to do jisté míry odráželo. Přesto nám tento rozhovor připadá docela nadčasový.

-ov-

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie vědy
RUBRIKA: Vertikála

O autorech

Miroslav Holub

Ondřej Vrtiška

Doporučujeme

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Eva Bobůrková  |  4. 1. 2021
Po vysoké škole aspirantura, pak vojenská služba, návrat do ústavu na jaře 1987. Ale pak přišla turbulentní devadesátá léta. „V roce 1992 jsem se...
Autonomní zabijáci

Autonomní zabijáci

David Černý  |  4. 1. 2021
O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním...
Kriminalizace amatérské entomologie

Kriminalizace amatérské entomologie

Sběr a výzkum hmyzu má v České republice pevné kořeny a dlouholetou tradici. V současné době však zažívá těžké časy. Kromě odlivu zájmu mladých...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné