Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Phase Shiftting Transformer (PST)

 |  9. 7. 2015
 |  Vesmír 94, 458, 2015/7
komerční prezentace

Elektrizační soustava České republiky je z pohledu domácností v mnoha případech vnímána pouze jako distribuční soustava, která zajišťuje dodávku elektrické energie do domácností na úrovni 230 V a 400 V. Elektrizační soustava je komplex jednotlivých napěťových hladin, které plní různé funkce celého systému. Společnost ČEPS je vlastníkem a provozovatelem části elektrizační soustavy nazývané přenosová soustava. Tato soustava je provozována na hladině 400 kV a 220 kV a zajišťuje připojení velkých elektrárenských bloků, distribučních soustav a propojení se zahraničními přenosovými soustavami. Poslední zmíněná funkce nabývá v posledních několika letech na významu. Původním účelem přeshraničních propojení přenosových soustav bylo primárně umožnění výměny elektrické energie v případě výpadku významného zdroje elektrické energie˝, a tedy zajištění odpovídající výkonové bilance tak, aby nedošlo k přerušení dodávky elektrické energie. Na základě vzniku trhu s elektrickou energií, tj. umožnění obchodních výměn mezi jednotlivými státy Evropy, se změnila funkce přeshraničních propojení, která jsou nyní zatěžována i toky vyvolanými obchodními výměnami. Evropský jednotný trh s elektrickou energií není jediným cílem Evropské unie mající vliv na zatěžování vedení, tím dalším je podpora obnovitelných zdrojů elektrické energie. Zatěžování jednotlivých vedení je vždy odvislé od základního principu toku výkonu cestou nejmenšího odporu, čímž některá vedení jsou v daném okamžiku zatěžována blíže svému maximu a jiná vedení jsou zatěžována minimálně. V podmínkách přenosové soustavy je tento „odpor“ dán impedancí vedení, která je v čase neměnná a je odvislá od konstrukčního řešení konkrétního vedení.

Nyní vidíte 33 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Energetika

O autorovi

Zdeněk Hruška

Ing. Zdeněk Hruška vystudoval ČVUT, Fakultu elektrotechnickou se zaměřením na elektroenergetiku. Od roku 2007 pracuje ve společnosti ČEPS. Nejprve působil v oblasti podpůrných služeb, v současné době se zabývá rozvojem české elektroenergetické přenosové soustavy včetně spolupráce s ostatními evropskými provozovateli.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné