Aktuální číslo:

2018/6

Téma měsíce:

Komunikace

Šípový jed v kožichu afrického hlodavce

 |  6. 10. 2011
 |  Vesmír 90, 545, 2011/10

Chlupáč dlouhosrstý (Lophiomys imhausi) je středně velký myšovitý hlodavec obývající rozmanité biotopy východní Afriky. Vyznačuje se řadou morfologických zvláštností, jako jsou stavba končetin vypovídající o arborealitě, zesílené kosti lebky, neobvykle masivní obratle či porézní chlupy.

Na první pohled upoutá chlupáč svým nápadným zevnějškem – černobíle pruhovaným kožichem s výraznou hřívou. Jeho zbarvení poněkud připomíná lasicovitou šelmu zorilu, kterou lze charakterizovat jako africkou obdobu skunka. Mělo se za to, že neškodný chlupáč svým zbarvením zorilu napodobuje a je tak mezi savci ojedinělým případem klamavých, tzv. batesonovských mimiker (známých například u korálovek či černožlutě pruhovaných „much“ pestřenek). Někteří zoologové však namítali, že chlupáč není smrduté zorile dostatečně podobný na to, aby takové mimikry skutečně fungovaly.

Ve východní Africe panuje dlouhodobé přesvědčení, že chlupáč doopravdy jedovatý je. Svědčí pro to četné případy domácích psů, kteří uhynuli poté, co chlupáče napadli, aniž by při útoku utržili jakákoli poranění. Šlo o zjevnou záhadu, protože chlupáči chovaní v zajetí jedovatí nejsou a pitvy neodhalily přítomnost jakéhokoli jedového aparátu. Na otázku, zda chlupáč je či není jedovatý, nyní s konečnou platností odpověděla studie publikovaná týmem zoologů z Oxfordské univerzity, Keňského národního muzea a organizace Wildlife Conservation Society. Tento tým se zabýval jak ekologií a etologií chlupáče, tak jeho pozoruhodnými morfologickými adaptacemi.

To, co je na chlupáči jedovaté, je jeho kožich. Jed v něm obsažený pochází ze stromů rodu Acokanthera (toješťovité), jejichž míza, obsahující kardiotoxický glykosid ouabain, je po staletí využívána africkými lovci slonů k přípravě otrávených šípů. Ouabainu podobné látky (srdeční klykosidy) jsou dlouhodobě využívány také ve zdravotnictví jako přípravek proti selhání srdce.

Chlupáč rozžvýkává kůru rostlin obsahujících ouabain a vzniklou emulzi si poté nanáší do kožichu. Porézní chlupy směs rychle absorbují a následně dlouhodobě zadržují. Pokud na srst působí tlak (například při kontaktu s ústní sliznicí predátora), jed se uvolní. Podobné chování bylo popsáno u ježka západního (Erinaceus europaeus), který po ulovení ropuchy někdy rozžvýká nejprve příušní žlázy a vzniklou směsí slin a ropušího jedu si pak potírá své bodliny, aby tak vylepšil svou ochranu před predátory.

Chlupáč však přeci jen spadá do poněkud odlišné kategorie. Jeho jed je smrtelný a chlupáč je vybaven řadou morfologických adaptací, které mu umožňují být neustále nasáklý jedem a přežít bez úhony případné napadení predátorem. Zatím však není znám mechanismus, který zajišťuje, že se jedem acokanthery sám neotráví. Chlupáč se vyznačuje mezi hlodavci neobvykle velkými slinnými žlázami a spekuluje se, že peptidy obsažené v jeho slinách jsou schopny blokovat vazebné místo pro ouabain na cílovém enzymu (pozn. FV: sodnodraselné pumpě membrán) a zabránit tak ohrožení jeho života.

Od odhalení tohoto mechanismu si vědci slibují možné aplikace ve zdravotnictví. (Proc. R. Soc. B, published online 3 August 2011)

Pavel Duda

Poznámka: Tento způsob získávání sekundární toxicity je celkem běžný např. u „šípových žab“ – pralesniček (Chemické listy 94, 230, 2000; Vesmír 90, 260, 2011/5; 73, 655, 1994/11), které svůj jed získávají z potravy, především z mravenců a termitů, nebo u užovky tygrované (Rhabdophis tigrinus), která svůj jed získává pojídáním jedovatých ropuch (Vesmír 87, 73, 2008/2). Až do objevu příčiny jedovatosti chlupáče nebyl znám jediný příklad takového chování u placentálního savce.

Jiří Patočka

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Toxikologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorech

Jiří Patočka

Pavel Duda

Doporučujeme

Tři sestry postmoderních válek

Tři sestry postmoderních válek

Eva Bobůrková  |  4. 6. 2018
Mohli to být i vaši sousedi, ale teď to jsou váleční zabijáci. Proč jdou tito chlapi do války? Jiní muži jdou zase vydělávat do ciziny a v rodné...
Tajná služba hlásí

Tajná služba hlásí

Tereza Petrusková  |  4. 6. 2018
Nepochybně i teď, kdy čtete tyto řádky, někdo ve vaší blízkosti odposlouchává. Nemusí to být nutně policie, podezřívající vás z organizovaného...
Neznámá tvář molekul života

Neznámá tvář molekul života

Ondřej Vrtiška  |  4. 6. 2018
Vztah nukleových kyselin a proteinů je podle středoškolských učebnic poměrně prostý. DNA nese dědičnou informaci, RNA je její poslíček a proteiny...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné