Prasečí ledviny pracují v lidském těle
| 23. 1. 2022Vědci a lékaři z Alabamské univerzity transplantovali ledviny geneticky modifikovaného prasete pacientovi, který byl pět dní ve stádiu mozkové smrti. Výsledky ukazují možnou cestu, jak řešit celosvětový nedostatek orgánů od lidských dárců.
Ledvina je prvním orgánem, který se u člověka podařilo úspěšně transplantovat. Stalo se tak v roce 1950, kdy americký chirurg Richar Laweler pacientčinu nefunkční ledvinu nahradil orgánem zemřelé ženy. Dnes jsou transplantace ledviny nejčastějším transplantačním zákrokem. V Česku lékaři každoročně provedou na 500 těchto výkonů. V celé Evropské unii číslo překračuje 21 000 transplantací ledvin, na celém světě se pak odhaduje každoroční počet transplantací na 90 000. Přesto je dárcovských orgánů nedostatek. V chudších částech světa proto mladí muži z existenčních důvodů podstupují operace, při nichž je jim za úplatu odejmuta jedna zdravá ledvina a ta následně transplantována bohatým pacientům z průmyslově vyspělých zemí. V některých oblastech jihovýchodní Asie je tento „obchod“ značně rozšířený. Pomůže nový způsob získávání orgánů vhodných pro transplantaci jeho existenci omezit?
Zdroj:
Porrett Paige M. et al.: First clinical‐grade porcine kidney xenotransplant using a human decedent model. American Journal of Transplantation, 2022, DOI: 10.1111/ajt.16930.
Video Alabamské univerzity představuje první recenzovaný výzkum přenosu geneticky modifikovaných ledvin prasete lidskému příjemci, který je ve stavu mozkové smrti. Transplantát nahrazuje původní ledviny příjemce.
Video Alabamská univezita