Ceny Neuron 2024 aneb staří známí
| 3. 2. 2025Nadace Neuron 19. ledna 2025 opět udělila své ceny špičkovým vědcům napříč obory. Tentokrát je mezi oceněnými hned několik jmen, s nimiž jste se mohli na stránkách Vesmíru už dříve seznámit.
Hlavní cenu za mimořádný přínos vědě získal fyzikální chemik Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (rozhovor: Vesmír 99, 328, 2020/6, více o jeho práci: Vesmír 95, 502, 2016/9). Zabývá se fyzikální chemií iontů, původně především v kontextu chemie atmosféry, později čím dál více v biologických souvislostech.
Už v říjnu při příležitosti Světového dne duševního zdraví Neuron udělil cenu za celoživotní přínos v oblasti psychiatrie Cyrilu Höschlovi, členu redakční rady Vesmíru (Vesmír 103, 598, 2024/11).
Novinkou je cena za rozvíjení lásky k vědě. Získal ji molekulární imunolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty UK, rovněž člen redakční rady Vesmíru (zatím poslední článek: Vesmír 103, 412, 2024/7). Kromě své vědecké práce a univerzitní výuky (na Univerzitě Karlově založil nový program Science) se intenzivně věnuje i organizaci biologických olympiád. Cenu mu předal prezident Petr Pavel.
Cenu Neuron pro nadějné vědce získalo sedm mladých vědců a vědkyň:
Biologie: Klára Hlouchová z Přírodovědecké fakulty UK. Zabývá se syntetickou biologií a zkoumáním molekulární podstaty počátků života (rozhovor: Vesmír 103, 134, 2024/3).
Chemie: Tomáš Pluskal z ÚOCHB AV ČR. Při vývoji nových enzymů kombinuje nástroje metabolomiky, biologie rostlin, organické chemie a strojového učení.
Fyzika: Petr Šulc, působící na Arizonské státní univerzitě a Technické univerzitě v Mnichově. Je autorem softwaru pro modelování nukleových kyselin (Vesmír 99, 546, 2020/10).
Medicína: Martina Benešová Schäfer z Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu, jejíž práce vedla k vývoji radiofarmaka pro léčbu rakoviny prostaty, které již schválily FDA i EMA (rozhovor: Vesmír 101, 288, 2022/5).
Matematika: Jan Volec, který se zkušenostmi ze špičkových světových univerzit nyní působí na ČVUT v Praze. Zabývá se teorií grafů a kombinatorikou.
Počítačové vědy: Jan Křetínský z Masarykovy univerzity v Brně. Vyvíjí matematické nástroje pro verifikaci systémů, které se používají například v medicíně nebo pro řízení autonomních vozidel.
Společenské vědy: Ota Pavlíček z Filosofického ústavu AV ČR, kde se věnuje zkoumání vědecké tradice a jejích kořenů v mezinárodním kontextu.
Klára Hlouchová, Tomáš Pluskal a Jan Křetínský získali koncem loňského roku konsolidační granty ERC (Vesmír 104, 10, 2025/1).
Cenu Neuron za propojení vědy a byznysu obdrželi zástupci startupu SophoMer, který na trh přináší syntetický materiál zlepšující kvalitu diagnostických testů. Kořeny má v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [452,17 kB]