i

Aktuální číslo:

2022/5

Téma měsíce:

3D tisk

Můj dobrý kůň

 |  2. 5. 2022
 |  Vesmír 101, 288, 2022/5

Nový lék proti pokročilé rakovině prostaty schválila v březnu americká léková agentura FDA. Radiofarmakum PSMA-617 je výsledkem doktorské práce české vědkyně, která žije a pracuje v německém Heidelbergu. Původní název látky nesl iniciály své tvůrkyně. MB-17. MB jako Martina Benešová.

Jaké výsledky přesvědčily FDA, že schválila váš přípravek jako „bezpečný a účinný proti progresivní a metastazující rakovině prostaty odolné vůči jiným terapiím“? — Výsledky klinického hodnocení studií fáze I, II a také rozhodující fáze III, zvané VISION. Ukázaly, že terapie pomocí našeho přípravku PSMA-617 má pozitivní účinky u pacientů s karcinomem prostaty a s metastázami, kteří již nereagovali na hormonální terapii ani na chemoterapii a žádná jiná léčba už pro ně k dispozici nebyla. Přesto se jim po podání našeho radiofarmaka zlepšila kvalita života, zmírnily se bolesti způsobené zejména metastázami v kostech a snížilo se riziko progrese nemoci až o šedesát procent.

Jak vypadá současná léčba rakoviny prostaty? — Pokud nádor roste jen v prostatě, většinou se orgán operativně vyjme. Radikální prostatektomie není ideální, protože po ní pacienti často trpí inkontinencí a impotencí. Další možností je vnější ozařování primárního tumoru v prostatě, radioterapie. Asi nejšetrnější je hormonální terapie, ale někteří pacienti na ni vůbec nereagují nebo po čase reagovat přestanou, dojde k takzvané rezistenci. Dalším krokem je potom chemoterapie. I možnosti této léčby se mohou časem vyčerpat.

Rakovina prostaty

je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice, ročně na ni umírá přibližně 1500 mužů, je třetí nejčastější příčinnou úmrtí na zhoubný nádor.

Každý rok onemocní téměř 8000 mužů a výskyt neustále roste. Incidence stoupá s věkem, před 40. rokem se téměř nevyskytuje, naopak mezi 65. a 75. rokem života je výskyt nejvyšší. Přibližně 35 % všech mužů již má rakovinu prostaty okolo padesátky a 80 % mužů okolo sedmdesátého roku života. V mnoha případech se ale onemocnění nerozšiřuje, nezpůsobuje žádné symptomy a není důvodem úmrtí. Zato agresivní formy nádorů mohou velmi rychle začít metastazovat, obvykle do pánve, páteře a žeber. V pozdější fázi se může karcinom prostaty rozšířit i do plic, jater, vzdálených lymfatických uzlin a do mozku.

Zvyšující se výskyt nádorů prostaty se vysvětluje jednak stárnutím populace, jednak nárůstem rutinního preventivního vyšetřování prostatického specifického antigenu (PSA) u starších mužů (zvýšení hladiny PSA v krvi může v určitých případech signalizovat přítomnost šířící se rakoviny prostaty).

Méně se ví, že rakovina prostaty se může vyskytovat i u žen. Tzv. Skenneho žlázy jsou tvořeny stejnou tkání jako mužská prostata a byly popsány i případy, kdy ženy rakovinou prostaty onemocněly.

Zdroj: Linkos.cz, Martina Benešová

Co je možné těmto pacientům ještě nabídnout? — My se zaměřujeme na léčbu pacientů, kteří už mají metastázy v kostech, v pánvi či v páteři nebo v lymfatických uzlinách. Naše endoradioterapie spočívá v lokálním mikroozařování metastáz uvnitř těla. Jako další možná terapie se teď tedy nabízejí radioaktivita a radiofarmaka.

Jak často se endoradioterapie dnes používá? — Nukleární medicína je velmi mladý medicínský obor, jako samostatný byla uznána až v sedmdesátých letech. Radioterapie, tedy externí ozařování, se dnes používá naprosto běžně. Endoradioterapie, kdy je radionuklid součástí farmaka a ozařuje nádory a metastázy zevnitř, je spíše v plenkách. Jedním z prvních cílených radiofarmak, takzvaná Substance P, je lék na glioblastom. Aplikuje se skrz lebku přímo do nádoru v mozku. Cestu pro naše radiofarmakum vytýčil lék Lutathera, který nese stejný radionuklid jako PSMA-617, totiž lutecium 177. Přípravek je určen pro neuroendokrinní tumory. Bohužel ve fázi III klinické studie se zjistilo, že rozdíl mezi léčenou a kontrolní skupinou není signifikantní, radiofarmakum se ale dál používá. Náš vědecký i lékařský svět se trošku obával, aby látka PSMA-617 nedopadla podobně jako Lutathera, naštěstí však v našem případě výsledky klinické studie potvrdily, že rozdíl je naopak velmi významný. Vědecké články účinek PSMA-617 označují jako jeden z největších úspěchů v historii nukleární medicíny.

Nyní vidíte 21 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie
RUBRIKA: Rozhovor

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Diskuse: Green Deal v době (post)válečné

Diskuse: Green Deal v době (post)válečné

 |  4. 5. 2022
Všechny zájemce o širší souvislosti mezi vědou a světovým děním zveme na veřejnou diskusi o transformaci energetiky pod tlakem klimatické změny...
Realita dohnala fikci

Realita dohnala fikci

Luděk Míka  |  2. 5. 2022
Chcete-li někomu dát originální dárek, nechte se sníst. Předchází tomu naskenování sebe samého do paměti počítače, vymodelování ve speciálním...
Krokodýlové v Čechách 2.0

Krokodýlové v Čechách 2.0

Milan Chroust  |  2. 5. 2022
„Zaslechne-li někdo známý popěvek ‚Na řece Vltavě plave krokodil‘, pomyslí si, že to nesmysl.“ Těmito slovy před 119 lety uvedl paleontolog...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné