10× ERC
| 6. 1. 2025„Otázku, zda by proteiny mohly fungovat s menším repertoárem aminokyselin, jsme zatím zkoumali in vitro, v izolovaných systémech. […] Podobnými otázkami se nyní chceme zabývat v novém kontextu, v prostředí živé buňky. Chceme zkusit přesvědčit buňku, aby se zcela obešla bez některé z aminokyselin.“ Takto odpověděla Klára Hlouchová z PřF UK v našem nedávném rozhovoru (Vesmír 103, 134, 2024/3) na otázku, čemu se chce věnovat, uspěje-li se žádostí o konsolidační grant Evropské rady pro výzkum (ERC). V prosinci se dozvěděla, že grant skutečně získala. S kolegy se bude pokoušet o zdánlivě nemožné: zbavit bakterii rodu Mycoplasma typtofanu – jedné z dvaceti aminokyselin, bez nichž se život neobejde. Nebo obejde?
Konsolidační granty tentokrát získalo hned deset vědců a vědkyň působících v českých výzkumných ústavech a univerzitách – počet na české poměry nevídaný. Podrobněji se tomuto úspěchu věnuje Vojtěch Novotný na s. 65.
Z institucí uspěla především Univerzita Karlova. Kromě Kláry získal grant také Ondřej Pejcha z Matematicko-fyzikální fakulty, který pro Vesmír napsal už tři články, poslední loni v květnu (Vesmír 103, 270, 2024/5). Dále Martin Setvín také z MFF UK, Tomáš Dumbrovský z Právnické fakulty a Jaroslav Švelch z Fakulty sociálních věd. Čtyři granty putují do Akademie věd ČR. Získali je Martin Fotta z Etnologického ústavu, Elisabeth Hehenberger z Biologického centra, Tomáš Pluskal z ÚOCHB a Karel Žídek z aplikačního centra TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu. Uspěl také Jan Křetínský z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [447,31 kB]