K čemu peří?
Snížit negativní vliv intenzivního zemědělství na životní prostředí, přitom zajistit výrobu většího množství potravin lepší kvality v době výkyvů počasí a oteplování, ale také zachovat zdravou a udržitelnou půdu. To jsou požadavky doby. Jak je naplnit? Nezbytný je vývoj nových sloučenin nebo biologických činidel schopných zlepšit výnosy rostlin i kvalitu zemědělských produktů. Právě zde se začínají uplatňovat biostimulanty.
Biostimulanty jsou biologicky aktivní látky získané z přírodních nebo z odpadních materiálů, které ovlivňují fyziologické procesy v rostlinách. I když nejsou přímo zdrojem živin, mohou podpořit růst rostlin či posílit jejich odolnost vůči stresu, způsobenému například extrémním počasím (suchem, dlouhotrvajícími dešti, výraznými výkyvy teplot). Tím se zlepší i kvalita a zvýší výnos ošetřených plodin, což umožní snížit množství agrochemikálií. Takové schopnosti mají i proteinové hydrolyzáty z živočišných odpadů.
Jak využít odpad
Jako vhodný zdroj odpadů pro přípravu biostimulantů se přímo nabízí průmysl drůbežího masa, kde vznikají kromě masných výrobků i velké objemy vedlejších produktů, jako je peří, krev, kosti, zbytky kůže, tukové tkáně atd. My budeme dále psát právě o peří.