i
Paúhoři neúmyslnými genovými inženýry
| 5. 2. 2024 | Vesmír 103, 72, 2024/2
DNA, nositelka genetické informace, nemusí putovat jen z rodičů na potomstvo, ale mohou si ji předávat i nepříbuzní jedinci, dokonce i různých druhů. Některé organismy umějí přijímat DNA vyskytující se volně v jejich okolí, jiné k tomu potřebují lehce pomoci. Když chtějí genoví inženýři vložit DNA do organismů, které by ji dobrovolně nepřijaly, mohou jejich buněčné membrány dočasně proděravět pomocí elektrického výboje (elektroporací). Touto metodou lze pracovat jak s jednotlivými buňkami, tak s mnohobuněčnými organismy, jako je např. modelová rybka dánio pruhované (Danio rerio; viz též článek na s. 107).
Nyní vidíte 29 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Kateřina Bezányiová
Kateřina Bezányiová (*2000) studuje na Přírodovědecké fakultě UK, v průběhu středoškolského studia absolvovala stáž v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově. V současné době se věnuje populační genetice kukaččích včel a jejich hostitelů.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...