Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Dobré jméno nobelisty v ohrožení

 |  3. 10. 2022
 |  Vesmír 101, 603, 2022/10

Americký lékařský genetik Gregg Semenza, který v roce 2019 získal Nobelovu cenu za objev procesů, jimiž buňky reagují na proměnlivou koncentraci kyslíku ve svém okolí (Vesmír 99, 438, 2020/7),1) čelí podezření z prohřešků proti etice vědecké práce.

Na online platformě PubPeer, kterou vědci využívají mimo jiné ke sdílení kritických připomínek k už publikovaným článkům, se v roce 2020 objevily pochybnosti o dvacítce článků, jejichž korespondenčním autorem je právě Semenza. Na podezřelé manipulace s obrázky upozornil anonymní „detektiv“ či skupina vystupující pod pseudonymem Clare Francis. A letos počátkem září Semenza kvůli vážným nesrovnalostem retrahoval čtyři články z časopisu PNAS. Nemusí přitom jít o konečné číslo. PubPeer už eviduje 55 příspěvků kritizujících některý ze Semenzových článků, zatím poslední se objevil čtyři dny před uzávěrkou Vesmíru.

V roce 2019 retrahovala jeden ze svých článků nositelka Nobelovy ceny Frances Arnoldová (Vesmír 99, 74, 2020/2). Za pochybení prý mohla postgraduální studentka, s níž Arnoldová poté ukončila spolupráci a omluvila se za nedostatečnou kontrolu. Semenzův problém se zdá být mnohem větší. Zpochybněných článků je příliš mnoho, jejich další autoři se mění, ale Semenza je podepsán pod každým. I kdyby se provinil „jen“ přílišnou benevolencí vůči kolegům v týmu, bylo by to na pováženou. Retrakce zatím nijak nekomentoval.

Poznámky

1) V rozhovoru se o něm zmiňuje i hematolog Josef Prchal (Vesmír 100, 668, 2021/11). Ten se Semenzou spolupracoval, mezi autory problematických článků však není.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína, Věda a společnost, Etika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...