Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Dobré jméno nobelisty v ohrožení

 |  3. 10. 2022
 |  Vesmír 101, 603, 2022/10

Americký lékařský genetik Gregg Semenza, který v roce 2019 získal Nobelovu cenu za objev procesů, jimiž buňky reagují na proměnlivou koncentraci kyslíku ve svém okolí (Vesmír 99, 438, 2020/7),1) čelí podezření z prohřešků proti etice vědecké práce.

Na online platformě PubPeer, kterou vědci využívají mimo jiné ke sdílení kritických připomínek k už publikovaným článkům, se v roce 2020 objevily pochybnosti o dvacítce článků, jejichž korespondenčním autorem je právě Semenza. Na podezřelé manipulace s obrázky upozornil anonymní „detektiv“ či skupina vystupující pod pseudonymem Clare Francis. A letos počátkem září Semenza kvůli vážným nesrovnalostem retrahoval čtyři články z časopisu PNAS. Nemusí přitom jít o konečné číslo. PubPeer už eviduje 55 příspěvků kritizujících některý ze Semenzových článků, zatím poslední se objevil čtyři dny před uzávěrkou Vesmíru.

V roce 2019 retrahovala jeden ze svých článků nositelka Nobelovy ceny Frances Arnoldová (Vesmír 99, 74, 2020/2). Za pochybení prý mohla postgraduální studentka, s níž Arnoldová poté ukončila spolupráci a omluvila se za nedostatečnou kontrolu. Semenzův problém se zdá být mnohem větší. Zpochybněných článků je příliš mnoho, jejich další autoři se mění, ale Semenza je podepsán pod každým. I kdyby se provinil „jen“ přílišnou benevolencí vůči kolegům v týmu, bylo by to na pováženou. Retrakce zatím nijak nekomentoval.

Poznámky

1) V rozhovoru se o něm zmiňuje i hematolog Josef Prchal (Vesmír 100, 668, 2021/11). Ten se Semenzou spolupracoval, mezi autory problematických článků však není.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína, Věda a společnost, Etika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...