Aktuální číslo:

2025/3

Téma měsíce:

Humor

Obálka čísla

Dobré jméno nobelisty v ohrožení

 |  3. 10. 2022
 |  Vesmír 101, 603, 2022/10

Americký lékařský genetik Gregg Semenza, který v roce 2019 získal Nobelovu cenu za objev procesů, jimiž buňky reagují na proměnlivou koncentraci kyslíku ve svém okolí (Vesmír 99, 438, 2020/7),1) čelí podezření z prohřešků proti etice vědecké práce.

Na online platformě PubPeer, kterou vědci využívají mimo jiné ke sdílení kritických připomínek k už publikovaným článkům, se v roce 2020 objevily pochybnosti o dvacítce článků, jejichž korespondenčním autorem je právě Semenza. Na podezřelé manipulace s obrázky upozornil anonymní „detektiv“ či skupina vystupující pod pseudonymem Clare Francis. A letos počátkem září Semenza kvůli vážným nesrovnalostem retrahoval čtyři články z časopisu PNAS. Nemusí přitom jít o konečné číslo. PubPeer už eviduje 55 příspěvků kritizujících některý ze Semenzových článků, zatím poslední se objevil čtyři dny před uzávěrkou Vesmíru.

V roce 2019 retrahovala jeden ze svých článků nositelka Nobelovy ceny Frances Arnoldová (Vesmír 99, 74, 2020/2). Za pochybení prý mohla postgraduální studentka, s níž Arnoldová poté ukončila spolupráci a omluvila se za nedostatečnou kontrolu. Semenzův problém se zdá být mnohem větší. Zpochybněných článků je příliš mnoho, jejich další autoři se mění, ale Semenza je podepsán pod každým. I kdyby se provinil „jen“ přílišnou benevolencí vůči kolegům v týmu, bylo by to na pováženou. Retrakce zatím nijak nekomentoval.

Poznámky

1) V rozhovoru se o něm zmiňuje i hematolog Josef Prchal (Vesmír 100, 668, 2021/11). Ten se Semenzou spolupracoval, mezi autory problematických článků však není.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína, Věda a společnost, Etika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller? uzamčeno

Irena Jirků  |  3. 3. 2025
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla?...
Mají zvířata smysl pro legraci?

Mají zvířata smysl pro legraci?

Jaroslav Petr  |  3. 3. 2025
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou...
Selský rozum u kulatého stolu

Selský rozum u kulatého stolu uzamčeno

Selský rozum rezonuje napříč společností jako jakýsi archetyp racionálního myšlení. Není to ale pouze rétorická figura, která se používá pro svůj...