i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Pandí palec aye-aye

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 306, 2020/5

Zápěstní kůstku, nazývanou radiální sezamoid, najdeme u řady savců včetně primátů. U většiny druhů je drobná a nepohyblivá. U některých však plní funkci přídatného prstu. Nejslavnějším příkladem této adaptace je panda velká (obr.). Zbytnělý radiální sezamoid a na něj nasedající chrupavčitá struktura zvaná prepollex tvoří „pseudopalec“, který pandě umožňuje manipulovat se stébly bambusu. Podobnou strukturu, jen méně nápadnou, najdeme u (nepříbuzné) pandy červené. „Pandí“ palce se však nehodí jen pandám. U slonů slouží zbytnělý radiální sezamoid jako opora vazivového polštáře v chodidle, který pomáhá rozkládat ohromnou váhu sloního těla. U krtků zvyšuje plochu dlaně, a umožňuje tak efektivnější hrabání.

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis; obr.) neboli aye-aye je skutečnou anomálií mezi primáty (snímek ksukola viz také Vesmír 95, 8, 2016/1). Jeho trvale rostoucí (hypselodontní) řezáky připomínají zuby veverek, velké uši, umožňující echolokaci, netopýry. Tento noční tvor, který se živí larvami hmyzu žijícími ve dřevě nebo třeba dužinou některých plodů, má specializovanou morfologii ruky. Třetí prst je tenký, protáhlý a vybavený kulovitým skloubením metacarpophalangealního kloubu. (Podobně uzpůsobený prst má novoguinejská vakoveverka páskovaná, která se rovněž živí dřevokazným hmyzem.) Také čtvrtý prst aye-aye – silný a dlouhý – je vysoce specializovaný. Nová anatomická studie ukázala, že aye-aye má navíc ještě pseudopalec. Ten je, stejně jako u pand, tvořený radiálním sezamoidem a prepollexem. Upíná se k němu trojice svalů, která umožňuje přitažení, odtažení a opozici vůči ostatní prstům.

Přídatné prsty tedy plní různé funkce. U slonů a krtků (ale také u ichtyosaurů) se vyvinuly za účelem zvětšení povrchu končetiny (chodidla, dlaně nebo ploutve). Pandám umožňují manipulovat s potravou v situaci, kdy ostatní prsty jsou příliš generalizované a pro tento účel nepoužitelné. U aye-aye jde o opačnou situaci. Prsty jsou natolik specializované k získávání potravy, že se nehodí ke šplhání. Pseudopalec představuje „normální“ prst, který mu pomáhá udržet se v korunách stromů.

Hartstone-Rose A. et al.: Am. J. Phys. Anthropol., DOI: 10.1002/ajpa.23936

 

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Pavel Duda

RNDr. Pavel Duda, Ph.D., (*1986) vystudoval ekologii živočichů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabývá se evolucí a fylogenezí člověka.
Duda Pavel

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné