mff2024mff2024mff2024mff2024mff2024mff2024
i

Aktuální číslo:

2024/2

Téma měsíce:

Faleš

Obálka čísla

Příslib nového protinádorového léku

 |  2. 11. 2020
 |  Vesmír 99, 618, 2020/11

Zprávy o tom, že „čeští vědci objevili lék na rakovinu“ se v médiích objevují každou chvíli. Existují čestné výjimky, ale zpravidla se jedná o první výsledky např. na buněčných kulturách, které nikdy neopustí sféru základního výzkumu.

Látka DRP-104, syntetizovaná týmem Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hokpinse, už je mnohem dál. Společnost Dracen Pharmaceuticals oznámila, že zahájila její klinické testování (www.clinicaltrials.gov, identifikátor NCT04471415). Látku obdrželi první pacienti, první fáze testování potrvá zhruba tři roky.

Látka DRP-104 uvolňuje v nádorech antimetabolit, který zastavuje buněčný metabolismus glutaminu, a tím potlačuje rakovinné bujení. Navíc zvyšuje citlivost nádorů vůči imunoterapii.

„Než se potenciální lék poprvé dostane do fáze klinických testů na lidech, musí projít dlouhou cestou a mnoha dílčími zkouškami. Většině kandidátních látek se to nikdy nepovede. Zahájení klinických testů je tak samo o sobě velmi vzácný úkaz a výraz velké důvěry k této molekule,“ říká ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský.

Pavel Majer však zdůrazňuje, že zdaleka není vyhráno: „Zahájení testů na lidech je skvělá zpráva a důležitý milník. Na oslavy je ale příliš brzo. Před naší látkou je ještě řada překážek. To, že se dostane úspěšně až do cíle, není zdaleka jisté.“

Firma Dracen Pharmaceuticals od ÚOCHB a od Univerzity Johnse Hopkinse zakoupila licenci a na další vývoj slibné látky získala investici 40 mil. USD (Vesmír 97, 266, 2018/5).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie, Organická chemie, Biochemie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Pravá faleš, nebo falešná pravda

Pravá faleš, nebo falešná pravda uzamčeno

Halina Šimková, Jan Strojil  |  5. 2. 2024
Žádná společnost na světě nemá tolik prostředků či energie, aby dokázala efektivně bojovat proti všem podezřením z ohrožení. Používáme proto...
Koho balamutí tořiče

Koho balamutí tořiče uzamčeno

Jiří Sádlo  |  5. 2. 2024
Vstavačovité tořiče, rod Ophrys, jsou hodně složité a osobité. Dlouho se ví a říká, že klamou své hmyzí opylovače. Méně se připouští, že...
20 let s grafenem

20 let s grafenem uzamčeno

Jan Kunc  |  5. 2. 2024
Grafen, dvoudimenzionální alotrop uhlíku, vyvolal velkou vlnu pozornosti v roce 2004. Jak se tento význačný vědecký směr formoval, jaké byly jeho...