Metan z plastů
| 13. 7. 2017V pracovním sešitě chemie pro 9. ročník jsem si přečetla: „Metan vzniká rozkladem plastů.“ Žáci mají odpovědět, zda je to pravda˝, nebo není. Zajímá mne, jestli je možné, aby metan z plastických hmot vznikl, a když ano, za jakých podmínek?
Dana Krausová
Na váš dotaz je možno odpovědět kladně. Metan se tvoří jako jeden z plynných produktů při tepelném rozkladu (pyrolýze) plastů. Podíl metanu ve vznikající směsi plynů závisí na složení výchozí směsi zpracovávaných plastů a na podmínkách reakce (teplotě, plynném prostředí, katalyzátorech, uspořádání reaktoru – jednostupňovém nebo dvoustupňovém). Například studie z loňského roku,1) která porovnávala produkty pyrolýzy vysokohustotního polyetylenu (HDPE) za různých podmínek (v prostředí oxidu uhličitého nebo dusíku, jednostupňového reaktoru proti dvoustupňovému, provedení bez katalýzy proti provedení katalyzovanému dvěma různými katalyzátory), zjistila podíl metanu ve výsledné směsi plynů od 1,37 po 45 objemových procent.
Jiná studie2) zkoumala termosety – plasty, které působením tepla nevratně ztuhnou – používané při izolaci kabelů. Pyrolýzou tohoto materiálu vzniká mezi 10 a 13 % metanu.
Plyny získané zmíněnými kontrolovanými postupy (vedle metanu je to také plynný vodík a oxid uhelnatý) se mohou využívat pro energetické účely jako paliva, jejichž hořením vznikají již přijatelné produkty (voda, oxid uhličitý).
Jako pedagog jsem ovšem toho názoru, že u pracovních sešitů pro základní školy by měla být správná odpověď dohledatelná už v příslušné učebnici, ke které byl pracovní sešit vydán.3)
Oldřich Lapčík
Poznámky
1) Saad J. M. et al., Journal of Analytical and Applied Pyrolysis, 2015, DOI: 10.1016/j.jaap.2014.09.027
2) Ongen A. et al. Clean Techn. Environ. Policy, 2016, DOI: 10.1007/s10098-015-1071-1
3) Dle sdělení tazatelky D. Krausové k zmíněným pracovním sešitům učebnice dosud vydána nebyla.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [232,82 kB]