Kosit, či pást, to je, oč tu běží
| 4. 6. 2017Pod vlivem člověka už od neolitu (počátku zemědělského hospodaření) vznikaly v krajině bezlesé plochy, které jsou osídlovány travinnými společenstvy. Tyto polopřirozené trávníky poskytují celou řadu ekosystémových služeb a hostí vysoké počty rostlinných a živočišných druhů. Udržování takových trávníků spočívá v odstraňování nadzemní biomasy, a tím zamezení sukcese směrem k lesu, obvykle formou pastvy anebo sečením.
Prvotní byla pastva, která je spojována s domestikací zvířat v období neolitu. Teprve mnohem později se objevilo kosení, které souvisí s ustájením dobytka. Významným zlomem je bezesporu i druhá polovina 20. století, kdy došlo k upuštění od těchto tradičních maloplošných hospodářských aktivit na relativně velkém území. Zachování tradičních druhově bohatých trávníků v současnosti v mnoha případech spočívá v optimálním způsobu hospodaření.
Pastva i sečení jsou ekonomicky náročné a otázkou zůstává, který z obou managementů je pro zachování polopřirozených trávníků přínosnější. Její zodpovězení není zcela jednoduché, protože v úvahu je nutné vzít celou řadu faktorů, jako jsou podmínky prostředí, některé louky připomínají více stepi, jiné jsou spíše mokřady. Nezanedbatelná je i početnost a druh býložravce, důsledky pastvy mnohahlavého stáda koní se na trávníku odrazí jistě jinak než pastva jedné kozy.
I přesto lze z celosvětového pohledu konstatovat pozitivnější vliv pastvy než sečení. Pravděpodobně je tomu tak proto, že pastva v sobě spojuje několik efektů. Kromě odstranění nadzemní biomasy podporuje rozvolněnost travních porostů, což vede k jejich prosvětlení a ke snížení konkurence mezi druhy. Mírné narušování vlivem sešlapu velkými býložravci navíc vytváří vhodná místa pro klíčení semen. Naproti tomu sečení je procesem, který vede k plošnému neselektivnímu odstranění nadzemní biomasy a celkové uniformitě trávníků. Pozitivní vliv pastvy nelze jako ochranářský management s ohledem na místní specifika zcela přeceňovat. I když nebylo by lepší v našem okolí poslouchat například občasné zabečení než monotónní zvuk sekaček?
Malin Tälle et al., Agriculture Ecosystems & Environment, DOI: 10.1016/j.agee.2016.02.008
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [200,57 kB]